Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ VE EMZİRME

Anneler doğum sonrası kendilerine gelir gelmez ağrı ve acılarını unutup bir mucizeye; bebeklerine odaklanırlar. O andan itibaren her şey bebekleri içindir. Anne bebek emzirirken hem bebeğini besleyecektir hem de doğumda aldığı kiloları verecektir.

bebek emzirirken-kilo-verilir-mi

İlk emzirme ne zaman olmalıdır?

Bebekler doğumdan hemen sonra çok bekletilmeden annesi ile kavuşturulmalıdır. En geç 30 dakika sonra anne bebeğini emzirmelidir.  Bu andan itibaren bebek her ağladığında emzirmeye devam edilmelidir. Bebekler konuşamadıklarından istediklerini ağlayarak ifade edecektir. Bebekler genelde ya açlıktan ağlar ya da uyku için ağlar.

bebek-nasil-emzirilmeli

Bebek emzirirken, anne memesi,  koyu renkli kısmını da tam olarak ağzına alacak şekilde verilmelidir. Annenin sütüm az geliyor, sütüm çok az diye endişeye kapılmadan sürekli emzirmeye devam etmesi gerekir; çünkü, anne sütü, bebek emdikçe gelecek ve artacaktır.

bebek-emzirmesi

Bebek emzirirken dikkat edilmesi gereken faktörler

Bebeği emzirirken, bebeğin burun deliklerinin kapanmamasına dikkat etmek gerekir. Yoksa bebek nefessiz kalabilecektir. Ayrıca bebeği yanınızda yatarken emzirmeniz halinde istemeden üzerine yatabilirsiniz. Bu nedenle, varsa emzirme koltuğunda ya da oturur pozisyonda bebeğinizi emzirmeniz sağlıklı olacaktır.

Bebeğe anne sütünden başka bir şey verilmemelidir. Bebeğe su da verilmemelidir. Zaten anne sütünün %87 ‘si sudur. Anne sütünün yeterli geldiği hallerde ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerekir. Anne sütünün az olması halinde, doktorun da tavsiyesi ile mamaya geçilebilir. Mamaya geçilmekle beraber anne sütü vermeye mutlaka devam edilmelidir ki anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

bebek

Anne sütünün yeterliliği nasıl anlaşılır?

Anne sütü bebek için mucizevi bir besindir. Anne sütü alan bebeğin gelişimi sağlıklıdır. Bebek sadece anne sütüyle beslenerek her ay kilosunu 600-1200 gram arası artırabiliyorsa anne sütü yeterli demektir.

Bebeği ilk günler her ağladığında ve her istediğinde emzirmek gerekir.

Bebek gündüz 2 saat, gece 3 saatten daha uzun uyumasına izin verilmeden emzirilmelidir.

bebek-emzirmek

Göğüs bakımı nasıl olmalıdır?

Anne, göğsünü, emzirme aralarında temizlemelidir, temiz olmayan göğüs ucundan bebeğin ağzında aft çıkabilir.

Bebeğin sürekli emmesi sonucu göğüste yaralanmalar çatlamalar olabilir, bunun için özel yapılmış kremler veya göğüs ucu adaptörleri bulunmaktadır. Bunların kullanılması göğüste oluşabilecek acıyı azaltacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ