Besleyici ve Sağlıklı Bebek Kahvaltısı Tarifleri

Bebeklerin anne sütünün yanı sıra ek gıdaya geçmesinden sonra yetişkinlerde olduğu gibi en sağlıklı öğün kahvaltıdır. Damak tadı yeni oluşmaya başlayan bebekler için sağlıklı ve besleyici bebek kahvaltısı tarifleri sizin için aşağıdadır. Hayli zor ve sorumluluk isteyen bebek bakımı anneler için en önemli sorumluluk, aynı zamanda keyiftir. Her anne bebeği için en iyisini yapmak ister. Canimanne.com olarak Anne – Bebek kategorimizde bu konuda pek çok yazımız bulunur. Bunlardan biri olan Çocuklarda Soğuk Algınlığı Belirtileri – Bebeklerde Soğuk Algınlığı konulu yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Bebek Kahvaltısı Tarifleri

Sağlıklı Bebek Kahvaltısı Tarifleri Nasıl Hazırlanır?

Genellikle 6 aydan sonra bebeklerde sabah kahvaltısı tarifleri araştırılmaya başlanır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için kahvaltıda yiyeceklerinin büyük önemi vardır. Anne sütü bağışıklık sistemi henüz zayıf olan bebeklerin hastalıklardan korunması, vücudu için gerekli besin ögelerini alması için mucizevi bir kaynaktır. Anne sütünün yanı sıra kahvaltıya başlayan bebeklere bu lezzet biraz farklı gelebilir ve yemek istemeyebilirler. Bu sebeple kahvaltının sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olması önemlidir. Bebekler doktorlarının da tavsiyesi ile 6 ile 8 ay arasında ek gıdaya geçiş dönemi yaşarlar. Bu süreçte kahvaltı büyük yer tutar. Gün içinde sebze ve meyve püreleri gibi sağlıklı gıdalar da bebeğin beslenmesinde bu dönemde yer almaya başlar.

Bebek Kahvaltısı Nasıl Hazırlanır

Sağlıklı Bebek Kahvaltısı Tarifleri

Sağlıklı bebek kahvaltısı tarifleri denince genellikle bebeğe verilecek her şeyin bir kasede karıştırılarak yedirilmesi tercih edilir. Ancak son dönemlerde bu beslenme şeklinden uzaklaşıldı. Daha sağlıklı ve bebeğin seveceği düşünülen besinleri tek tek vermek artık daha çok tercih ediliyor. Böylece bebeklerde çiğneme ve her şeyin tadını ayrı ayrı alma yeteneği de geliştirilmiş oluyor. Sağlıklı bebek kahvaltıları için yumurtanın ve peynirin mutlaka yedirilmesi gerekir. Uzmanlar yaşından önce yumurtanın beyazının yedirilmesini uygun görmediklerinden sadece sarısını verebilirsiniz. Haşlanmış yumurtanın çeyreği ek gıdaya yeni başlayan bebekler için yeterlidir. Bebeklere haftalık olarak 3 4 kez yumurta yedirilebilir. Bebek kahvaltısındaki peynirin ev yapımı olması daha sağlıklıdır. Evinizde lor peyniri yaparak bunu sağlayabilirsiniz. İşte sağlıklı bebek kahvaltısı tarifleri için bazı alternatifler…

  • Tuzsuz keçi peyniri – yumurta sarısı – bir parça ev yapımı krep (tam buğday unundan yapılmalıdır)
  • Yarım muz – çeyrek yumurta sarısı – 1 tatlı kaşığı lor peyniri – 1 çay kaşığı tereyağı – anne sütü
  • Yarım muz – 1 çay kaşığı pekmez – 1 tatlı kaşığı labne peyniri – anne sütü
  • Yarım muz – armut rendesi – 3 yemek kaşığı yoğurt
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ