Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Bebekler her evin neşe kaynağıdır ve tüm aileye mutluluk saçarlar. Ancak onların ağlayışı tüm ailenin aynı anda mutsuzluğu demektir. Bebeklerin ağlama sebeplerinden bir tanesi de kabızlıktır. Dışkısını yapamayan bebekler, huzursuz olur ve ağlarlar.

kabızlık

 Bebeklerde kabızlık neden kaynaklanır ?

Bebeklerin tüm sistemleri gibi sindirim sistemleri de gelişmemiş olduğundan sık kabız olabilmektedirler. Özellikle mama ile beslenen bebeklerde kabızlık sorunu daha çok görülmektedir. Bunun nedeni ise hazır mamaların çoğunun inek sütünden imal ediliyor olmasıdır. Bebekler inek sütünü kolay sindiremedikleri için mama ile besleniyorlarsa kabızlık problemi yaşayabilirler.

bebekler-ve-kabızlık

Kabızlık problemi anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülen bir durumdur. Yeni doğan bebekler için en önemli besin anne sütüdür. Bütün uzmanlar en azından altı aylık bir sürede bebeğin anne süt ile beslenmesi gerektiğini söylemektedirler. Ancak bazı kadınların sütü diğerlerine göre yağlı olabilmektedir. Yağlı anne sütü emen bebeklerde de kabızlık sıkça görülen bir durumdur. Ancak annenin sütü çeşitli sebeplerle gelmemiş ya da yetmiyorsa bu durumda bebekler mama ile beslenmek zorunda kalmaktadırlar.

bebeklerde-kabızlık-sorunu

Kabızlık problemi anne sütünden kaynaklanıyorsa emziren annenin bol sıvı özellikle de su tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda beslenmeye dikkat etmek de önemlidir. Siz ne yerseniz sütünüzle bebeğinize de vereceğiniz için bol lifli gıdalar ve meyve, sebze yemeğe özen göstermelisiniz.

Mama ile beslenen bebeklerde kabızlık problemlerini önlemek için uzmanlar çoğunlukla bitkisel fitiller önermektedirler. Fitiller dışkıyı yumuşatarak, bağırsaklardan atılmasını kolaylaştırmaktadırlar. Bebek dışkısını yapamadığında fitil en çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.

bebek

Fitil dışında kabızlık için bağırsak düzenleyici prebiyotik ve probiyotik damlalr da işe yaramaktadır. Doktor tavsiyesi ile bu ürünleri kullanarak bebeğinizin kabızlık problemi yaşamasını engelleyebilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında bebeğin rutin olarak dışkısını yapmasını sağladığı görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ