Bebeklerin Vücut Dili

Bebeklerin Vücut Dili

BEBEKLERİN VÜCUT DİLİ

Bebekler doğumlarından itibaren belli bir süre için konuşamamaları, onların isteklerini anlamak açısından ebeveynlerin zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Fakat zaman içerisinde anneler kendilerini bebeklerinin yerine koyarak, bebeklerine karşı bir empati duygusu geliştirerek zaman içerisinde onların isteklerini anlayabilmektedirler.

bebeklerin-vucut-dili

Bebeklerin vücut dili de anneler ile bebekler arasında oluşan iletişimin en önemli ayaklarından birisidir. Zaman içerisinde bebeklerin vücut dili değişim göstermekte, bazı farklılıklar meydana gelmektedir. Bebeklerin vücut diliyle anlatmak istediği genel şeylerden bazıları şunlardır.

bebek-hareketleri

  • İlk üç ayda bebekler ihtiyaçları yerine getirildikten sonra etrafı izler, hareket eden cisimlere karşı ilgi gösterirler. Bu dönemde bebekler bakıcılarının bazı mimiklerini taklit edebilirler. Bu dönemde bebeklerin ağlamalarının genel nedeni açlık, gazının olması ve altının kirli olmasıdır.
  • İlk aylarda bebeklerin herhangi bir sorunu yoksa elleri kapalı ve kolları vücuda yapışık bir şekilde uyurlar. Bir sorunları olması durumunda ise vücutlarını yay gibi gerip gözlerini sımsıkı kapatarak ağlarlar.
  • Huzursuz bebekler genellikle alınlarını buruşturur, gözlerini kapatarak farklı bir yöne doğru kafalarını çevirirler.

bebek-davranislari

  • Gaz sancısı yaşayan bebeklerin yüzü kızarır, bu bebekler bacaklarını karınlarına doğru çekerler ve böylece gazı çıkarmaya çalışırlar.
  • Kuru ağlayan bebekler kucağa alınmak isterler ve kucağa alındıklarında susarlar.
  • Açlık nedeniyle ağlayan bebekler ise bacaklarını uzatarak ağlarlar. Kucağa alındıklarında ise memeye doğru hareket etmeye çalışırlar.
  • Bebekler ebeveynleriyle ya da bakıcılarıyla göz teması kuruyorsa, onların mimiklerini taklit ediyorsa bu bebeklerin huzurlu ve mutlu olduklarını gösterir.

Baby yawn

  • Bebekler 3. aylarından sonra gülümseme yeteneğini kazanırlar. Bu dönemde bebekler renkli ve sesli oyuncaklara ilgi duyarlar, sevinçten küçük çığlıklar atabilirler ve anneleriyle tekrarlanan oyunlardan zevk alırlar.
  • Aydan itibaren bebekler uykusu geldiklerinde gözlerini ovuşturabilir, ek besin ile beslenmeye başladıklarından acıktıklarında ağızlarını şapırdatabilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ