BESİN ALERJİSİ NEDİR

BESİN ALERJİSİ NEDİR

Normal kişilerde herhangi bir rahatsızlığa yol açmayan bir ya da birkaç maddeye karşı duyarlılık gösterebilirler. Vücuda alerji yapan maddeler solunum, ağız yada enfeksiyon yolula girebilirler.  BESİN ALERJİSİ sadece o besini tüketmekle değil dokunmayla hatta kokusu ile de ortaya çıkabilir. Alerji vücudun o maddeye karşı gösterdiği tepkidir. Alerjik reaksiyona yol açan antijen ise alerjik madde olarak bilinir. Alerjik tepkiye neden olan maddeler çiçek tozları, ev tozları, kozmetik ürünler, evde beslenen hayvanların kılları, değişik fiziksel etkenler, bitkisel maddeler ve aşılar sebep olabilir. Besin alerjisine yol açan maddeler besinlerde bulunan proteinlerdir., bazı besinlerin çok az miktarda protein içermesi ise bu gerçeği değiştirmemektedir.

BESİN ALERJİSİ bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülür. Ama yıllar geçtikçe azalır. Bebeklerin sindirim sistemlerinin tam gelişmemiş olması bunun  sebebidir. Gıda alerjisi üç yaşından küçüklerde %8, erişkinlerde ise %2 sıklıgında rastlanmaktadır. Çocuğunuzda besin alerjisi olduğunu anlamak için çocuğunuzda bazı belirtileri görmeniz ve bu belirtileri yorumlayabilmeniz gerekir. Bu belirtilerden en sık görülenleri; besin alımından sonra ağız etrafında, yüzde ya da vücutta kızarıklık, kaşıntı ve egzama olmasıdır. Alerjisi olan bir kişi alerjik reaksiyon oluşturacak bir şey yediğinde vücudu antikor yaparak kendini korur. Antikorlar histamin gibi kimyasalların salınmasına sebep olur ve vücutta kırmızı lekeler, kaşıntı ve kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler ortaya çıkar. Süt, yumurta, yer fıstığı meyve sebzelere göre daha sık alerjik reaksiyonlara sebep olur.  Besin alerjisi belirtileri her zaman kısa sürede ortaya çıkmayabilir. Bu durumda belirtilerini nedenini öğrenmeyi geciktirebilir. Çocuklarda sık görülen gıda alerjisi inek sütüne karşı olur bunun yanında çocuklarda yumurta alerjisi de sık görülür.  Besin alerjisine bağlı en ağır ve en korkulan tepki anafillaksi olarak tanımlanır. Anafilaksi cilte ürtiker, şişme ve buna takiben tansiyon düşmesi, nefes darlığı ve kalp durması gibi belirtiler görülebilir ve bu hayatı tehdit edici bir reaksiyondur. Acil müdahale gerekmektedir.

BESİN ALERJİSİ olduğunu bilen kişiin yada ailesinin yanında hazır alerji ilacı taşıması gerekir. Bu ilacı yapacak kişinin ilacı uygulama konusunda eğitilmiş olması ve kısa sürede hazır iğneyi hastaya yapması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ