Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Beslenme çantası, çocuğa düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak açısından önemlidir. Beslenme çantasında çocuklarınız için mutlaka protein, vitaminler, mineral açısından zengin gıdalara yer verilmelidir. Böylece sağlıklı beslenme sağlanacaktır. Ayrıca; beslenme çantasısını her gün yıkamanız da büyük bir önem teşkil eder.

beslenme-cantasi-nasil-hazirlanir-5

Çocuklarınızın beslenme çantasını hazırlarken; sebze ve meyveler özenle yıkanmalı, alınan ürünlerin son kullanma tarihleri dikkatle kontrol edilmelidir. Gazlı ya da hazır içecekler yerine; taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran gibi evde hazırlayabileceğiniz ve kaynağını bildiğiniz içecekler konulmalıdır. Süt veya yoğurt ile bir kaç dilim beyaz peynir mutlaka konulmalıdır. Sebze ve meyveler taze ve mevsimine uygun olmalıdır.

beslenme-cantasi-nasil-hazirlanir-4

Beslenme çantasının serin tutulması için çantaya buz tabletler yerleştirilmelidir. İçi ıslak olmamalı, ayrıca ılık yerlerde muhafaza edilmemelidir.

beslenme-cantasi-nasil-hazirlanir-3

Beslenme çantasına abur cubur, fast food gibi ürünler asla konulmamalıdır. Çocuklara yumurta, yoğurt, süt, peynir, sebze ve meyve gibi besinleri tüketme alışkaknlığını kazandırabileceğimiz yaşlarda fast food tükettirip sağlığını bozmamalıyız.

Kantinden alışveriş yapmasının önüne geçmeye çalışın. Eğer farklı bir şey isterse, hazır abur cuburlar yerine mesela kek yapabilirsiniz. Hatta keki birlikte yaparsanız, yemesi daha cazip gelebilir.

beslenme-cantasi-nasil-hazirlanir-2

Ayrıca; çocukların zihinsel gelişimi ve çabuk acıkmaması için; badem, ceviz, kaju ve fındık gibi gıdalar da tüketmesi gerek. Bu yüzden bunları çantasına koyup, ara öğünlerinde tüketmesini  sağlamalısınız. Ara öğün sayesinde çocuklar tok kalır ve derslere daha iyi odaklanırlar.

Ekmek zararlı diye bir algı vardır. Hatta çocuklarımıza ekmek yememe alışkanlığı kazandırmaya çalışırız. Ancak bu anlamsızdır. Çünkü ekmek yemeden de sağlıklı beslenilemez. Sadece beslenme çantasına koyacağınız ekmeğin beyaz olmamasına, tam tahıllı olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun beslenme çantasına kahvaltıda peynirin, yumurtanın ve ekmeğin yanına biraz yeşillik de koyun. İyi temizlenmiş olmalarına dikkat edin.

beslenme-cantasi-nasil-hazirlanir-1

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ