Bitki Köklendirme Nasıl Yapılır? Çiçek Köklendirme!

Evde çiçek yetiştirme işine meraklı olanlar ya da bahçesi olanlar bitki yetiştirmenin çeşitli yöntemlerini merak ederler. Bitki köklendirme konusu da bunlardan biridir. Bitki köklendirme nasıl yapılır? Çiçek köklendirme nasıl olur? Diye merak edenler bugünkü yazımızdan yararlanabilirler. Bahçe ve saksı bitkilerinin ekimi ile birlikte bakımı da aynı derecede önemlidir. Canimanne.com sitemizde daha önceki dönemde yayınladığımız En Çok Yapılan Bitki Sulama Hataları başlıklı yazımızı da okuyabilir, bu konuda daha çok bilgi edinebilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip ederseniz güncel olarak pek çok konuda yayınlanan içeriklerimizden kaçırmadan yararlanabilirsiniz.

bitki-koklendirme
Bitki Köklendirme

Bitki Köklendirme Nasıl Yapılır?

Bitki köklendirme konusu özellikle bu işe yeni başlayanların ilgisini çeker. Bitki köklendirme nasıl yapılır? – Çiçek nasıl köklendirilir? – Bitkiler nasıl köklendirilir? Gibi sorularınızın tamamının cevapları bu yazımızdadır.

Bitki köklendirmesi işlemi üç farklı şekilde yapılmaktadır. İşlemin en bilineni suda bitki köklendirme olarak uygulanır. Suda bitki köklendirirken bikinin yaprakları kesilir. Yaprakları kesilen bitki birkaç gün suyun içinde bekletilir. Bu sayede bitkinin köklenmesi sağlanmış olur.

Güllerin ve çalı türünden çiçeklerin köklenmesi için daha değişik bir işlem uygulanır. Ekim tarihinin üzerinden 1 yıl geçmiş olan bitkilerden bir dal koparılır. Bu işleme çelikten köklendirme denir. Alınan dal yeniden toprağa ekilir ve kök salması sağlanır.

Diğer bir bitkinim köklendirilme işlemi ise daldırma yöntemi olarak bilinir. yasemin çiçeği gibi bitkilere uygulanan bu işlemde bitkinin bir bölümü toprağın altına gömülerek saklanır. Toprağın üzerinde kalan dalın kabuklu bölümü kesilerek köklendirme tamamlanmış olur.

bitki-koklendirme
Çiçek Köklendirme

Bitki Köklendirme Ne Zaman Yapılır?

Çiçeklere ve diğer bitkilere uygulanacak olan köklendirme işlemi ilkbahar aylarında başlayarak yazın ilk aylarına kadar devam eder. Yani bitki köklendirme sırasında havaların çok sıcak olmaması gerekir. İlkbahar ayları bilindiği gibi bitkilerin canlandığı aylardır. Ancak yukarıda anlattığımız daldırma işlemi ile bitkilerin köklendirilmesi ağustos ayında da yapılabilir.

bitki-koklendirme
Bitkiler Nasıl Köklendirilir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ