En Çok Yapılan Bitki Sulama Hataları

En çok yapılan bitki sulama hataları nelerdir, bitkileri nasıl sulamak gerekir, bitki sulama hakkındaki herşeyi sizler için derledik.

Evinde veya bahçesinde bitki besleyenlerin en fazla yaptığı hatalardan biri de yanlış sulamadır. Bitliler yanlış sulandığında ömrü kısalır, yaprakları dökülür kısacası ölür. Bu hale gelen bitkileri geri döndürmek, yeniden çiçek açmasını ve büyümesini sağlamak ise oldukça zordur. Bitkileri tanıyıp onar göre sulamak, uygun koşullarda yetiştirmek gerekir. Bitkilerinizi doğru sulamak için en fazla yapılan yanlışları derledik. Aşağıdan en çok yapılan bitki sulama hataları nelerdir madde madde öğrenebilirsiniz.

En Çok Yapılan Bitki Sulama Hataları

  • En fazla yapılan sulama hatası bitkiye çok fazla sulamaktır. Her bitkinin kendine göre sulama periyotları vardır. Bu periyotlara uymayıp sürekli olarak su vermek bitkinin köküne zarar vermektedir.
  • Bitkiye sulamak için çoğu kişi bitki toprağının tamamen kurumasını bekler. Oysaki toprağın nemini kontrol edip sulamak gerekir. Eğer toprak nemini iyice yitirmiş ise tamamen kurumasını beklemeden sulamak gerekmektedir.
  • Genellikle suyun soğukluğuna veya sıcaklığına dikkat etmeden sularız. Oysaki suyun çok soğuk veya sıcak olması bitkiye zarar vermektedir. Suyun ısının ılık bir halde olması çiçekler için uygundur.
  • Bitkilerin mevsime göre suyu ihtiyacı değişmektedir. Bitkileri sularken herkesin yaptığı yanlışlardan biri de her mevsim aynı miktarda ve düzende sulama yapmaktır. Bitkilerinizin çeşidine göre mevsimlere uygun olarak sulamak doğru olacaktır.
  • Bitkiyi sulamak denilince akla direk su gelir. Oysaki sürekli saf su ile bitkileri sulamak onların tüm ihtiyacını gidermemektedir. Belli aralıklarla sulama suyuna vitaminler atmanız bitki sağlığını koruyacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ