Bol Su İçmenin Bilinmeyen Faydaları

Bol Su İçmenin Bilinmeyen Faydaları

Su içmenin ne kadar faydalı olduğunu her daim duymaktayız. Günde en az 2 litre su içmek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu şekilde bir çok yönden sağlık sorunlarını önlemiş oluruz.

Su, vücuda faydası bakımından çok önemlidir. Örneğin; böbrekleri toksik maddelerden temizler, vücut sıcaklığını düzenler, cildi düzgünleştirir, kolon kanseri riskini azaltır, eklemlere destek verir, kan dolaşımını sağlar…

bol-su-icmenin-bilinmeyen-faydalari-5

Ayrıca bol su içmek zayıflamanıza yardımcı olur, açlık hissini azaltır. Eğer öğünlerden yarım saat önce su içerseniz, hem metabolizmanız hızlanır, hem de öğününüzü daha az yiyerek geçirmenize yardımcı olur. Diyet yapanlar mutlaka günlük su tüketimini es geçmemelidir.

bol-su-icmenin-bilinmeyen-faydalari-4

Bazı söylentiler kahve, çay gibi içeceklerin de su yerine geçebileceği yönünde olsa da bu çok büyük bir yanlıştır. Suyun yerini asla hiçbir sıvı tutamaz. Aksine bu içeceklerin fazlası çarpıntıya neden olmakta ve kilo alımına sebep olmaktadır.

bol-su-icmenin-bilinmeyen-faydalari-3

Su içmek kabızlığı önler. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sistemine iyi gelir.

Su içmeyenlerde dikkat bozuklukları, hafıza sorunları oluşmaktadır. İşe ya da derse vs odaklanma problemi az su tüketimine de bağlanmaktadır. Daha iyi bir konsantre sağlamak için, beynin kıvraklığı için su içmeyi ihmal etmemeliyiz.

Yorgunluğu, bitkinliği alır. Çünkü, vücudun su kaybetmesi de yorgunluk hissini yaratmaktadır. Ayrıca, stresle mücadele etmeyi sağlar.

Hamileler için de su tüketimi önemlidir. Gebelikteki baş dönmesi, mide bulantısı, ödem, kramp gibi sorunlarla baş etmeyi sağlar. Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonlarını da önler.

bol-su-icmenin-bilinmeyen-faydalari-2

Düzenli olarak su tüketimi; sedef hastalığı, kırışıklık gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Cildin erken yaşlanmasını engeller.

Su içmek, baş ağrısına ve migrene iyi gelir. Dinmeyen migren ağrılarını aza indirmek için mutlaka bol su tüketilmelidir.

Nefesteki kötü kokunun oluşmasını engeller.

Su, hayat damarımızdır. Tüketmediğimizde ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu yüzden su içmeyi sevmeyenler de mutlaka, dilerlerse çeşitli karanfil ya da limonl tatlandırarark, su içme alışkanlığı kazanmalıdır.

bol-su-icmenin-bilinmeyen-faydalari-1

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ