Boncuklu Tığ Oyası Yapımı

Boncuklu Tığ Oyası Yapımı

Ataerkil toplumlarda kadın her alanda erkeğinin yanında yer almakla beraber, yetiştirilme tarzından dolayı duygu ve düşüncelerini her ortamda rahatça dile getiremez. Anadolu kadını da yine bu sebepten ötürü, günlük yaşantısındaki olaylar karşısındaki hislerini konuşmak yerine başına taktığı yemeni ve yazmaların kenarlarına işlediği oyalarla anlatma yolunu seçmiştir. Mutluluğunu, üzüntüsünü, hatta ihtiyaçlarını bile ince ince elleriyle yaptığı oyalara döken cefakar kadınlarımıza selam olsun.

boncuklu-tig-oyasi-yapimi-1

Günümüzde bazı yörelerde hala bahsettiğimiz iletişim yolunu kullanan insanlarımız olmakla beraber, artık kadınlar her ortamda düşüncelerini rahatlıkla dile getirebiliyorlar. Gelenek ve göreneklerimizi kaybetmemek adına, bugün hala çeyiz sandıklarının olmazsa olmazları arasında kenarları oyalı yazma ve yemenileri sayabiliriz. Anadolu’da eline küçük yaşta tığ verilen kızlarımız; evlenecek çağa geldiklerinde artık tığ oyası yapımı konusunda uzmanlaşmış oluyorlar muhtemelen.

boncuklu-tig-oyasi-yapimi-2

Nesilden nesile bir şekilde aktarılan belli başlı tığ oyası modelleri her zaman yerini korumakla beraber, modernleşen çağa yazma kenarları da ayak uyduruyor artık. Kolay oya modelleri boncuklar ilave edilerek örüldüğünde yepyeni bir kimlik kazanıyor ve modernleşiyor. Tahta ve cam boncukların kullanıldığı yazma kenarı oyalarında sınırsız bir çeşitlilik de sağlanmış oluyor böylece.

boncuklu-tig-oyasi-yapimi-5

Boncuklu tığ oyası nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce yazma kenarlarında boncukların yanı sıra kullanılan ana malzeme floş ipler oluyor. Çok ince uçlu tığlarla örülebilen bu iplerle yazma kenarı yapmak pek de basit değil. Ancak marifetli kızlarımız, kadınlarımız her zaman olduğu gibi becerilerini ve bilgilerini rahatlıkla yazma oyalarına dökebiliyorlar. Çeyiz sandıklarına dizdikleri rengarenk yazmaların kenarlarını itinayla süsleyen hanımlarımız takdiri fazlasıyla hak ediyor. Sadece başlarında kullanarak sınırlamadıkları oyalı yazmaları kıyafetlerine uygun şekilde boyunlarına veya saçlarına da takan hanımlar şıklıklarına geleneklerini ve kültürlerini de yansıtmanın mutluluğunu yaşıyor her daim.

boncuklu-tig-oyasi-yapimi-3

Diğer tüm dantel modelleri için sizin için oluşturduğumuz dantel kategorimize de göz atmayı unutmayın. İlginizi çeken sayfaları sevdiklerinizin de yararlanması için sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

boncuklu-tig-oyasi-yapimi-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ