Boşanmalar Çocuğunuzu Nasıl Etkiler?

Hani hep söylenen ve doğruluğu defalarca tecrübe edilmiş bir söz vardır: Çiftler arasında boşanma olduğunda çocuktan da boşanılmaz diye. Çiftler anlaşmazlık ya da farklı bir nedenle evliliklerini noktalandırdığında; eğer birbirlerine karşı içlerinde kalan bir hırs veya bu hırstan gelen karşısındakini kötü şartlarda bırakma düşüncesi varsa, en kötü duruma düşen çocuklar oluyor. Bu da; özellikle küçük çocuklarda anne veya babasından yahut hem anne hem babasından yoksun büyümesi sebebiyle; özgüven eksikliğine, yalnızlık paranoyasına, takıntılara neden oluyor. Büyük çocuklarda ise; anne babasına karşı nefrete varabilecek olumsuz hisler, dışarıya yönelme, ilgi çekme isteği gibi psikolojiik reaskiyonlarla kendini gösteriyor.

bosanmalar-cocugunuzu-nasil-etkiler-5

Diğer bir sorun da; çocuğun anne ve baba tarafından birbirlerine karşı doldurulması. Çocuğa anne ya da babanın kötülenmesi temelinde bencillik yatıyor. Çünkü çocuğun üzerinde yarattığı etki ve çocuğun anne veya babasına düşman büyüyebileceği konusu düşünülmüyor. Bu bir gerçek ki; anne veya babadan yoksun büyüyen çocuklar o boşluğu hiç dolduramıyor.

bosanmalar-cocugunuzu-nasil-etkiler-4

Çünkü koruyucu ve her şeyi çözen baba modeli veya şefkatli, merhamet ve sevgi sembolü anne modeli çocuğun hayatında olmayınca; çocuk, kendisiyle anne babası birlikte olan çocukları kıyaslıyor. Özgüven eksikliğinin temelinde yatan etkenlerden biri budur.

bosanmalar-cocugunuzu-nasil-etkiler-3

Anne ve babaların evliliğini bitirmesi, evlilik kararları kadar normaldir. Ancak, eğer çocukları varsa yapamaları gereken her şeye rağmen birbirini kötülememek, gerektiğinde saygı çerçevesinde konuşabilmek, tartışmaya veya kavgaya varabilecek ancak konuşulması gereken olumsuz konular olduğunda ise, bunu çocuğun yanında konuşmamaya özen göstermek gerekmektedir.

bosanmalar-cocugunuzu-nasil-etkiler-2

Deyinmek gereken bir konu da, çocuklar etkilenmesin diye her iki tarafın da aşırı toleranslı davranmasıdır. Anne ve baba işbirliği içinde, çocuğa yetinmeyi de öğretmelidir. Tabiri caizse şımarık olmasını önlemek için bilinçli davranmalıdır.

bosanmalar-cocugunuzu-nasil-etkiler-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ