Buzdolabı ve Gıda Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Buzdolabı ve Gıda Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her işin bir püf noktası olduğunu öğrenmeye devam ediyoruz. Buzdolabında sakladığımız gıdaları da taze biçimde muhafaza etmenin ve ömrünü uzatmanın da püf noktaları var elbette. Öncelikle buzdolabının enerji tasarruflu, iç bölümlerini dengeli şekilde soğutan bir buzdolabı olması gerekmektedir. Buzdolabına gıdaların nasıl yerleştirildiği, içinin nasıl temizlendiği gıdaların tazeliğini ve raf ömrünü belirleyen hususlardır.

Gıdaların belirli bir sıcaklıkta saklanması, taze kalmaları açısından önemli bir role sahiptir. Bakteriler 4 derece sıcaklıkta 3katına çıkarken, o derecede donarlar. Bakterilerin çoğalmasını yavaşlatan ideal ısı 2,7 derecedir. Bu sıcaklığı mümkün olduğunca aynı tutmak da oldukça önemlidir.

Buzdolabının derecesini koruyabilmek açısından kapısını açma sıklığı en aza indirilmeli, kapısının kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Pişmiş yemekleri buzdolabına kaldırmadan önce iyice soğuduklarından emin olmak önemlidir. Süt ve süt ürünleri gibi gıdalar çabuk bozulmaya meyilli olduklarından dolabın en soğuk bölmelerinde saklanmaları uygundur.

Buzdolabında sıcaklığın düzensiz olduğu bölüm ise kapı kısmındaki raflardır. Buralara sos ve meyve suları gibi koruyucu içeren ürünleri yerleştirebilir, saklayabilirsiniz. Ayrıca buzdolabını aşırı derecede doldurmaktan kaçınmak iyi olacaktır. Dolabın içinde her bölümde aynı dereceyi sağlayabilmek için gıdalar arasındaki hava dolaşımına uygun şekilde yerleştirme düzenine dikkat edilmelidir. Yer kazanmak için patates, soğan ve bal gibi gıdaları dışarıda muhafaza edebilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri maksimum seviyede nemli ortamda saklamak gerekir. Çünkü nem seviyeleri taze gıdaların tazeliğini etkileyen en önemli konudur. Ancak ıspanak ve roka gibi solan ve tazeliğini kaybeden besinler yüksek nemli ortamda saklanırken; elma, armut gibi etilen gaz emen meyveler nemi düşük ortamda saklanmalıdır. Kalan yemeklerinizi buzdolabına koymadan önce cam kaplara koyduğunuz takdirde 4 güne kadar muhafaza etmeniz mümkün olacaktır. Sebzeler buzdolabına konmadan önce yıkanmalı, tazeliklerini korumak için de dolaba yerleştirirken altına üstüne kağıt havlu serilmelidir.

Buzdolabının içini düzenli olarak temizlemek; hem yiyeceklerinizin ömrünü uzatır hem de dolabınızda kötü kokuların da oluşmasını engeller.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ