Çatlaklardan Kurtulma Sanatı

Çatlaklardan Kurtulma Sanatı

Kadınların en çok sorduğu sorulardan birisi budur herhalde: Çatlaklardan nasıl kurtulurum? Şimdilerde birisi çıkıp “Çatlaklardan Kurtulma Sanatı” diye bir kitap yayınlasa ve çarenin o kitabın içinde olduğunu söylese, hangimiz koşup almazdık ki? “Ben koşa koşa alırdım” dediğinizi duyar gibiyiz, birçok kadın da kuvvetle muhtemel öyle yapacaktır zaten. Önümüzde basılmış böyle bir kitap olmadığına göre gelin bu yazıda çatlaklardan kurtulma yollarını paylaşalım. Belki de içlerinden biri size o kitabı yazma fırsatı verir, ne dersiniz?

Öncelikle çatlakların sebebinden başlayalım ki çözüm yolumuzu daha iyi kavrayabilelim. Sizin de bildiğiniz gibi çatlakların başlıca sebepleri vardır. Bunlar hamilelik, ani kilo alıp-verme ve ergenlik dönemindeki ani boy uzamalarıdır. Bu dönemler cildimizin dayanamayacağı bir hızda gerçekleştiğinden dolayı, cildimiz bu duruma ayak uydurana kadar bazı kayıplar verebiliyor. Örneğin, hamilelik döneminde karın ve çevresinde beliren çatlaklar karnınızın ilk büyümeye başladığı andaki değişimlerine ayak uyduramamış bir cildin eseridir. Elastikiyet bu noktada büyük önem arz ediyor, zira siz ne kadar önlem alsanız da cilt yapınız el vermediği sürece “o göbek o hamilelikte çatlayabiliyor”. Çatlaklardan nasıl kurtulurum demeden önce ilk iş, cilt elastikiyetini arttıracak yağlarla cildinizi destekleyerek yeni çatlaklara gebe kalmasını önlemeye çalışmaktır.

Eğer yeni çatlaklara karşı önleminizi aldıysanız bu noktada var olanlarla uğraşmanın vakti gelmiş demektir. Unutmayın ki iki tür çatlak vardır: yeni çatlamış, kırmızı görünen, kurtulması yerleşik olana kıyasla daha kolay olan çatlaklar ve çatlayalı uzun zaman olmuş, sedef renginde, kurtulması zor olan çatlaklar. Yeni oluşmuş çatlaklara masaj, peeling ve elastikiyet artırıcı yağlar ile müdahale ederseniz geçirme şansınız yüksek. Ancak ikinci grubu iyileştirmek biraz daha zor. Bunun için limon ve kahve ile yapılan karışımların derdine deva olduğunu söyleyenler var, peeling görevi görüyor ne de olsa. Ayrıca retinoid içeren kremlerde içeriğindeki A vitamini sayesinde cildin parlaklığını arttırarak çatlakların silikleşmesine yardımcı oluyor. Son olarak C vitamini içeren kremler de çatlaklarınıza iyi gelebilir çünkü C vitamini kolajen üretimini destekleyerek çatlaklarınızın soluklaşmasına ve cildinizin yenilenmesine katkıda bulunuyor. Umuyoruz bu yazımızda çatlaklardan nasıl kurtulurum sorusunun cevabını alabilmişsinizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ