Çeyiz Görmeye Giderken Hediye Götürülür mü?

Çeyiz Görmeye Giderken Hediye Götürülür mü?

Çeyiz evlenecek olan genç kızlar için önemlidir. Büyük bir dikkat ve özenle çeyiz hazırlıkları yapılır. Alınan ve yapılan her parça özenle seçilir. Kız için çeyiz düzülürken erkek içinde çeyiz hazırlıkları olmaktadır.

ceyiz-gormeye-giderken-hediye-goturulur-mu-5

Söz, nişan gibi merasimlerin ardından yeni evlenecekler için çeyiz hazırlıkları ve çeyiz serme çalışmaları da başlamış olur. Yeni evlenecek çift için her şeyin en iyisi en güzeli seçilerek hazırlanır. Yerleşilecek ev önce özenle temizlenir eşyalar daha sonradan yerleştirilir.  Evlerinin mobilyası, eşyaları, çeyizi düğünden kısa süre önce serilir, yerleştirilir. Oturmaya hazır hale getirilir.

ceyiz-gormeye-giderken-hediye-goturulur-mu-4

Çeyiz ve eşyalar özenle yerlerini aldıktan sonra Türk geleneklerine göre yakın akraba, arkadaş, komşu v.s çeyiz görmeye gelmektedir. Yeni evlenecek olan çiftin evini, eşyasını, çeyizini görmek için ziyarete gelinir. Gelirken de mutlaka gelin veya evi için hediye götürülmelidir. Usul ve adap, gelenek senelerdir geçmişten bu yana hep böyle devam etmektedir. Alınacak olan hediye de bir o kadar önemlidir. Özelikle de ev sahibine, yeni evlenecek çifte sorularak hediye alınması daha iyi olacaktır.

ceyiz-gormeye-giderken-hediye-goturulur-mu-3

İhtiyacı olan parçaları, eksikleri alırsanız hem sizin için hem de hediye götürdüğünüz kişinin işine yarayacaktır. Yeni evlenecek çiftler için hediye seçerken bazı noktalara dikkat etmeliyiz. Seçtiğiniz parça gereksiz ve abartılı olmamalıdır. İhtiyacı olacağını düşündüğünüz parçaları alabilirsiniz.

ceyiz-gormeye-giderken-hediye-goturulur-mu-2

Yeni evlenecek olanların çeyizin görmeye giderken el emeğiniz ile yapılmış, el örgüsü bir yazma, havlu, patik, lif gibi hediyeler götürebilirsiniz. Bunun yanı sıra hazır alabileceğiniz ürünler de vardır. Küçük mutfak araç gereci alabilirsiniz. Çatal bıçak takımı olabilir, baharatlık, tencere takımı gibi bir çok seçenek arasından birini seçebilirsiniz. Önemli olan yeni evlenecek olan çiftin ihtiyacı olacak bir parçayı seçmektir.

ceyiz-gormeye-giderken-hediye-goturulur-mu-1

Çeyiz görmeye giderken el emeğiniz olacak bir yazma götürmek isterseniz sitemizdeki iğne oyası yazma modelleri sizin için düzenlendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ