Çocuklar İçin İnce Motor Beceri Etkinlik Önerileri

  İnce motor becerisi çocukların el ve parmaklarındaki küçük kaslarını yönetebilmesi anlamına gelmektedir. Ebeveynler çocukları ile beraber çeşitli etkinlikler yaparak çocuklarının bu becerilerini geliştirmelerine destek olabilirler.

. Yapıştırmaları şeklin üzerine yapıştırma etkinliği: Çocuğunuzun sevdiği yapıştırmaları seçin. Yapıştırmaların hepsinin aynı boyutta olması daha doğru olacaktır. Bu boyutu çocuğunuzun gelişimine göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra bir kağıt üzerine geometrik şekiller çiziniz ve yapıştırmaları bu şekillerin çizgilerini taşırmadan yapıştırmasını sağlayınız.

. Yapıştırmaların üzerinde kesme etkinliği: Geometrik şekillerin çizginin üzerine yapıştırılan yapışkanların tam üstünden kesmesini sağlayınız. Bu etkinlik çocuğunuzun ince kas becerilerini olumlu anlamda etkileyecektir.

. Kulak çöpü ile boyama etkinliği: Çocuğunuzun hoşuna gidecek bir resmi çıktı olarak alınız. Bunu seçerken şekillerin çok detaylı olmamasına genel resimler olmasına dikkat ediniz, büyük eşya veya nesneler olmalıdır ki daha rahat boya yapabilsin. Bu etkinlik için renkli akrilik boyalar alınız. Her renk için ayrı kulak çöpü bulundurun. Çocuğunuzun kulak çöpü ile akrilik boyalara batırarak resimleri baskı şeklinde boyamasını sağlayınız.

. Hamura çubuk batırma etkinliği: Çocuğunuzun farklı renklerdeki oyun hamurlarını ceviz büyüklüğünde yuvarlaklar olarak hazırlayınız. Ardından kulak çöplerini ikiye bölün ve pamuklu kısımlarını hamurun renklerinde bulunan renkler ile boyayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra çocuğunuzun kulak çöpü ile aynı renkte olan hamuru bulup üzerine yerleştirmesini isteyiniz.

. Makarna kolye etkinliği: Bir kasenin içerisine farklı formlarda makarnaları yerleştiriniz ve bir ipin ucuna büyük bir düğüm atınız ve çocuğunuzun ipe makarnaları istediği düzende dizmesini sağlayınız.

. Maşa kullanma ince motor becerisi etkinliği: Çocuğunuzun eline tahta veya metal maşa verin ve ponponları bir kaseden diğerine taşımasını sağlayın.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ