Çocuklarda Renk Körlüğü

Çocuklarda Renk Körlüğü

Renk körlüğü,  görme merkezindeki bazı hücrelerin bulunmaması veya az bulunması nedeniyle oluşur. Yapılan araştırmalarda erkeklerde görülme oranının, kadınlara göre çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çoğu renk körlüğü kalıtımsal olup, travma sonrasında gelişen, göz sinirlerindeki hasar sonucu da oluşabilir. Kalıtımsal renk körlüğünün tedavisi olmamakla beraber, sonradan gelişen renk körlüklerinde hastalığın ilerlemesi durdulabilinir. Kırmızı ile yeşil rengin ayırımını yapamamak olan bilinen renk körlüğünün birçok derecesi mevcuttur. Çok ileri vakalarda siyah ve beyaz harici hiçbir renk görülemez.

renk-korlugu

Çocuklarda renk körlüğünün tespiti, kendilerini ifade edebilecek yaşa gelene kadar çok zordur. Özellikle ailede renk körlüğü var ise, çocuklar erken yaşta kontrol ettirilmelidir. Ailenin çocuklarındaki renk körlüğünü fark etmeleri uzun sürebilir.  Genellikle renkleri ayırt edemedikleri için okulda başarısız olan çocuklarda, renk körlüğü akla gelebilir ancak çoğu renk körünün ehliyet sınavına kadar kendilerindeki durumun farkına varmadıkları da bir gerçektir. 3 yaşını geçen ve renkleri algılamaya başlayan çocuklarda renk körlüğü tespit edilebilinir. Eğer çocuğunuz renklerin adlarını söylemekte zorluk çekiyorsa ve karıştırıyorsa, trafik ışıklarını anlayamıyorsa, yaptığı resimlerde cisimleri olması gerekli renkten farklı boyuyorsa renk körlüğü testi yaptırmakta yarar olabilir. Renk körlüğü testi yapılan özel kitaplar ve levhalar sayesinde, çocuklar şekillerin renklerini söyleyerek veya göstererek muayenene edilirler. Burada çocuğun renk tonlarını ayırt edememesi belirleyicidir. Diğer bir testte değişik renklerdeki ipleri, renklerine göre ayırması çocuktan beklenilir. Ne yazık ki tedavisinin olmaması nedeniyle erken tespitin bir önemi yoktur.

goz-sagligi

Renk körlüğünün günümüz teknolojisinde herhangi bir ilaç, ameliyat gibi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak kişilerin günlük işlerini aksatmadan sürdürebilmeleri için özel lensler geliştirilmiştir. Chromagen isimli bu lensler sayesinde büyük oranda hastaların şikayetleri çözümlenmiştir.  Lenslerin özelliği filtreleri sayesinde renk körlerinin ayırt edemedikleri rengi büyük ölçüde algılamalarını sağlamasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ