Çocuklarda Su Tüketimi Alışkanlığı

Çocuklarda Su Tüketimi Alışkanlığı

Çocuklarda su tüketimi en başından itibaren son derece dikkat ile takip edilmesi gereken bir konudur. Ne kadar hassasiyet gösterilirse çocukların su içme alışkanlıklarının düzenli bir şekilde edinilmesi o kadar kolay kazandırılır. Çocuklarda su tüketiminin önemi genellikle yetersiz beslenme gibi ana başlıkların altında incelense de, başlı başına mühim bir konudur. Su metabolizma ve vücudun birçok hayati fonksiyonu için en önemli girdilerden biridir. Ayrıca vücudun önemli bir yapı taşıdır. Vücutta tutulan su miktarının kritik değerlerin altına inmesi birçok kalıcı ve önemli rahatsızlığı beraberinde getiren bir konudur.

cocuklarda-su-tuketimi

Çocuklarda su tüketiminin önemi kendini en çok, çocukların sıvı ihtiyaçlarının karşılanmasında gösterecektir. Zira bu noktada çocuklar su yerine daha hoşlandıkları tatlara yöneleceklerdir. Bu yönelme genellikle gazlı içecekler, meyve suları olacaktır ki, hepsinin yetişkinlerde bile oluşturduğu erozyon her türlü beslenme araştırmasından çıkan ortak sonuçlardan biridir. Bu itibarla çocukların su tüketimi ile vücudun sıvı ihtiyaçlarını karşılamalarının sağlanması kesinlikle teşvik edilmelidir. Aksi eğilimlere engel olabilmek için beslenme düzenleri sık takip edilmeli ve alternatif sıvı alımları asgariye indirilmelidir.

su-icmek

Çocukların cinsiyet ve yaşlarına bağlı olarak günlük tüketmeleri gereken su miktarı mutlaka bilinmeli ve bu miktarların alınması için gayret edilmelidir. Obezite başta olmak üzere birçok hastalığın altında eksik su tüketimi veya yanlış sıvı tüketimi yatmaktadır. Bu bilinçle konuya yaklaşılmalı ve su daha küçük yaşlardan itibaren çocuğa sevdirilmelidir. Bu konuda çocuğun kendine model seçtiği başta ebeveynler olmak üzere herkesin gerekli davranımı sergilemesi esastır.

Çocuklarda su tüketiminin önemi birçok hastalığın çocukluk dönemlerinde temeli atılan hastalıklar olduğu gerçeğiyle bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle ailenin su tüketimi, bu konuda çocuklarını eğitmesi önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ