Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Başvurusu!

Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Başvurusu!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınlara doğum yapmaları halinde devlet tarafından doğum parası ödemesi yapılır. Doğum parası nasıl alınır sorusu anne adayları tarafından merak edilir. Canimanne.com olarak bilgilendirme yazılarımıza devam ediyoruz. Bugünkü konumuz olan doğum parası konusunun detayları yazımızın devamındadır. Bu yardımlardan yararlanmak için hiçbir kısıtlama ve sınırlama bulunmaz. Ancak doğum parası almak isteyen kadınların başvuru yapması gerekir. Ayrıca ölü bebek doğuran anneler de devletten doğum parası alamazlar. Yabancı uyruklu kadınların da doğum yapmaları halinde devletten bu ödemeyi almaya hakları bulunmaz.

dogum-parasi
Doğum Ödemesi Başvurusu

2020 Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar?

Devlet tarafından doğum yapan annelere ödenen para yardımı için öncelikle kadının başvuru yapması gerektiğini bir kez daha belirteli. Doğum parası ne kadar sorusunun cevabı her yıl değişir. 2020 doğum parası ödemesi ilk sağ doğan çocuk için 300 lira, ikinci sağ doğan çocuk için 400 lira, üçüncü sağ doğan çocuk için de 600 lira olarak yapılır. 1 çocuğu alan ve ikinci doğumunda ikiz bebek dünyaya getiren kadınlara toplam olarak 1.000 lira doğum parası ödemesi yapılır.

Doğum Sonrası Göbek Eritme Yöntemleri konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

dogum-parasi
Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum Parası için Nasıl Başvuru Yapılır?

Doğum parası başvurusu nasıl yapılacağı binlerce kişi tarafından merak edilir. Doğum ödemesi başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlüklerine yapılır. Ayrıca ilçelerde kaymakamlık binalarında bulunan sosyal hizmet merkezilerine, konsolosluklara ve büyükelçiliklere de doğum yardımı başvurusu yapılabilir. Doğum yardımı almak için başvuruyu bizzat annenin kendisi yapması gerekir. Çünkü başvuru sırasında yazılacak dilekçede kişinin kendi imzasının bulunması istenir. Başvurular doğan bebeğin kimliğinin çıkartılmasından donra yapılmalıdır. Kamu personeli olarak çalışan kadınlar başvurularını çalıştıkları kuruma yapabilirler. Doğum parası almak için başvuru yapacak olanların bu detayları bilmesi nasıl bir yol izleyecekleri konusunda yardımcı olacaktır.

dogum-parasi
Doğum Yardımı Başvurusu
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ