Canım Anne

Doğum Sonrası Depresyonu

Doğum Sonrası Depresyonu

Birçok kadının en büyük hayali anne olmaktır. Hamilelik ve doğum sonrasında kadınların psikolojisinde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Kadınların kendilerini hem çok iyi hem de çok sıkıntılı hissettiği dönemler hamilelik ve doğum sonrasıdır. Hormonlardaki ani değişikliklerden kaynaklanan bu dönemlerde kadınlarda ani duygu geçişleri ve aşırı bir hassasiyet söz konusu olmaktadır. Normal depresyonla neredeyse aynı belirtilerin görüldüğü bu duruma doğum sonrası depresyon denilmektedir.

Değişen yaşam şekli, hamilelik esnasında yaşananlar, vücuttaki şekil değişiklikler, bebeğin sağlık durumu gibi kadını endişelendiren durumlar doğum sonrası yaşanan depresyonun başlıca sebepleri olmaktadır. Psikolojik olarak yaşanan sorunların ana sebebi ise hormonlardaki değişimlerden başka bir şey değildir aslında.

Doğum sonrası yaşanan depresyonun en önemli belirtileri; aşırı derecede yorgunluk hissedilmesi ve enerjinin tükenmesi denilebilir. Anne olan kadın bebeğine yetemeyeceği hissine kapılır ve bu gereksiz endişelere yol açar. Bazı uç durumlarda ise anne yaşadığı tüm olumsuzlukların sebebi olarak bebeği görür ve bebeğini istemez, ondan nefret bile edebilir.

Doğum sonrasında kendilerinde bu tarz psikolojik farklılıklar hisseden annelerin yapması gereken ilk şey hemen bir uzmana başvurmak olmalıdır. Bu sorunun tedavisi oldukça basittir, uzman tarafından problemin kaynağı bulunur ve terapiyle en kısa zamanda çözüme ulaşılabilir. Bu dönemde anne bebeği emzirme sürecinde olduğundan antidepresan ilaçlar kullanması pek önerilmez.

Uzman terapisi ve aile yakınlarının desteği sayesinde anne bu zor dönemi rahatlıkla atlatabilir. Yapılması gereken tek şey anneye yalnız olmadığını hissettirmektir. Doğum öncesinde yaşanan fiziksel rahatsızlıklar, stres, eşlerinden destek görmemek kadınların psikolojisini bozabilir. Bu rahatsızlıklar doğum sonrasına da sarkabileceğinden özellikle eşin; hamileliğin başlangıcından itibaren anne adayına gereken desteği ve duygusal yaklaşımı göstermesi gerekmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ