Dudakların Çatlamasını Önleyen 5 Şey

Dudak koruyucular özellikle kışın en çok kullandığımız kişisel bakım malzemelerinin başında gelmektedir. Soğuk havaların başlamasıyla birlikte, sabah kalktığınızdan itibaren gün boyunca sürekli kullanabilmek için neredeyse hepimizin çantasında bir dudak koruyucuya rastlamak mümkün sanıyoruz. Dudak koruyucuları olmasaydı ne yapardık, bilemiyoruz doğrusu.

blank

Soğuk havalarda dışarı çıkmak zorunda kalındığında sıkı giyinmek ne yazık ki yetmiyor. Yüzümüz her zaman açıkta kaldığından dudakların rüzgarın da etkisiyle kuruyup çatlaması sürekli yaşanan bir durum haline geliyor. Sadece soğuk hava çatlamıyor tabi dudaklarımız. Sıcak bir ortamda olsak bile ısı yüzünden dudakların gerilip çatlaması yine kaçınılmaz olarak yaşadığımız hallerden biri.

blank

Dudaklarımızı kurutan, geren ve çatlamasına sebep olan durumlardan ve alışkanlıklardan nasıl kurtulabileceğimize gelin birlikte bir göz gezdirelim.

*Dudaklarınızın kuruduğunu hissediyorsanız, onları kesinlikle yalayarak nemlendirmeye kalkmayın. Biliyoruz bu hepimizin düşünmeden refleks olarak yaptığı bir alışkanlık. Ancak tükürük içinde bulunan enzimler yemekleri sindirmek için var olduklarından; kurumuş dudaklarınızın daha çok tahriş olmasına sebep olacaktır. Bu alışkanlıktan derhal kurtulmalısınız hanımlar.

blank

*Dudak koruyucu seçerken merhem olarak bilinen dudak balmlarını tercih edin. Bu ürünler nemi dudaklarınızın içinde tutacağından çatlakların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

*Dudak koruyucu alırken içinde yer alan maddeleri mutlaka okuyun. İçeriğinde petroleum jelly, gliserin, güneş koruyucu, balmumu, shea yağı veya aloe vera bulunmasına dikkat edin. İçeriğinde kafur, okaliptüs ve mentol bulunan dudak koruyucular hassasiyeti arttıracağından, bu tür ürünleri tercih etmemeye özen gösterin.

blank

*Her gece yatmadan önce dişlerinizden sonra dudaklarınızı da hafifçe fırçalayarak ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Bu uygulamadan hemen sonra dudaklarınıza yoğun bir nemlendirici sürmeniz sabah kalktığınızda yumuşacık dudaklarla uyanmanızı sağlayacaktır.

*Dudaklarınızı hazır satılan kozmetikler yerine doğal yollarla korumak istiyorsanız; Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, bal, hardal yağı, salatalık dilimleri, gülsuyu ve süt karışımını önerebiliriz.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ