Egzamaya Karşı Doğal Çözümler Nelerdir

Egzamaya Karşı Doğal Çözümler Nelerdir

Egzama özellikle kış aylarında ortaya çıkan cilt problemlerinden biridir. Oluştuğu alanda pullanma, su toplama, kızarıklık ve kanama gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Sadece yetişkinlerde değil çocuklarda ve bebeklerde de görülebilmektedir. Egzamanın tam olarak nedeni söylenemez ancak soğuk havalarda ellerin kurumasıyla birlikte ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda sigara dumanı ve kirli hava şartları da neden olabilmektedir. Eğer alerjik bir hastalığınız varsa egzama gibi bir cilt problemiyle karşılaşabilirsiniz. Egzamaya karşı doğal çözüm yöntemleri mevcuttur. Cildinizde egzama varsa doğal yöntemleri kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Egzama gibi cilt hastalıklarıyla savaşacak bitkiler bugün hala araştırılmaktadır. Bu bitkilerden biri de papatyadır. Papatyadan elde edilen kremler diğer egzama kremlerinden daha fazla etki etmektedir. Papatya kremi egzamanın olduğu bölgeye uygulandığı zaman oluşan kaşıntı ve kızarıklıkları gidermektedir. Papatya aynı zamanda cilt üzerinde oluşan iltihapları giderdiği için egzama tedavisinde de kullanılmaktadır. Fakat egzamanız için papatya kremi kullanmadan önce daha büyük cilt problemleri yaşamamak için papatyaya alerjinizin olup olmadığını araştırmalısınız. Alerjiniz yoksa düzenli kullandığınız papatya kremi sayesinde egzamadan kurtulabilirsiniz. Egzamaya karşı doğal çözüm olarak kullanılan bitkilerden bir tanesi de meyan köküdür. Dünyanın ve Türkiye’nin pek çok yerinde yetiştirilen meyan kökünün egzama üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Egzama yüzünden ciltte oluşan kızarıklık, su toplama ve kanama gibi sorunları 2 hafta gibi kısa bir sürede geçirmektedir. Meyan kökü suyunu egzamanızın olduğu alana sürebilirsiniz. Egzamaya karşı etkili olan bitkilerden biri de aloe veradır. Yapraklarını dökmeyen bu bitkiden elde edilen berrak jeller yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Aloe vera içeriğinde ciltte oluşan enfeksiyonları azaltan maddeler içeriri ve egzama yüzünden yıpranan cildinizin yenilenmesini ve kaybettiği rengi kazanmasını sağlar. Antiseptik özelliğe sahip olan lavanta yağıda egzama tedavisi için kullanılan doğal yağlardandır.  Egzamanın olduğu bölgeye uygulandığı zaman cildin rahatlamasını sağlayarak kaşıntıların etkisini azaltır. Sarı kantaron da egzama tedavisinde iltihap giderici etkisinden dolayı kullanılmaktadır.

Doğada bulunan çoğu bitki ve bu bitkilerden elde edilen yağlar egzama gibi inatçı cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılıyor ve etkili sonuçlar alınıyor. Egzamaya karşı doğal çözüm yöntemlerinden yararlanmak istiyorsanız bu bitkilerin size alerjisi olup olmadığı araştırdıktan sonra kullanabilir ve egzamadan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ