El Yıkama Alışkanlığı

El Yıkama Alışkanlığı

Çocuklar genellikle suyla oynamaktan çok hoşlanırlar. Havanın sıcak olması ya da olmaması, banyoda olmaları ya da olmamaları onlar için çok büyük önem taşımaz. Ancak iş el yıkamaya gelince hemen Çocuk Sorar: Neden Ellerimizi Yıkamalıyız? Bu sorunun karşısında doğal olarak birçok ebeveyn sağlıkla ilgili uzun uzun cevaplar verebilir. Ancak çocuklar, öncelikli olarak dinlediklerini değil deneyimledikleri durumları hafızalarına alırlar ve uygularlar.

el-yikama-aliskanligi

Çocuk Sorar: Neden Ellerimizi Yıkamalıyız? Bu sorunun cevabını çocuklarınıza uygulamalı olarak anlatmanız çok daha akılda kalıcı olacaktır. Bunu nasıl yapacağınızı merak ettiyseniz, cevabın çok basit olduğunu duymak sizi sevindirecektir. İhtiyacınız olan birkaç malzemeyi edinmeniz yeterli. Çocuğunuzun eline sürebilmeniz için renkli sim ve tabi ki bir de sabun. Bu kadarcık malzeme sizin için yeterli olacaktır.

 

“Çocuk Sorar: Neden Ellerimizi Yıkamalıyız?” sorusunun cevabı için çocuğunuza yaptıracaklarınız:

  • Öncelikle çocuğunuzun ellerini sime bulayın. Bunu yaparken çocuğunuza buladığınız renkli simlerin mikroplar olduğunu anlatın.
  • Daha sonra çocuklarınızın ellerini simli haliyle yani ellerini yıkamadan önceki kirli haliyle, bazı nesnelere dokundurun hatta kendi kollarına dokunmasını söyleyin. Bu davranışın sonucunda çocuğunuz, ellerindeki simlerin yani mikropların nasıl etrafa bulaştığını görecek.
  • Bu simlerin mikrop olduğunu ve bu mikropların da insanı hasta ettiğini hatırlatarak ellerini sabunla iyice yıkatın. Elleri yıkandıktan sonra ellerinde hiç sim kalmadığını gösterin ve bu şekilde ellerini yıkadıklarında mikropların gideceğini anlatın. Bu temiz durumda da hasta olmayacaklarını sağlıklarını daha iyi koruyacaklarını anlatmayı unutmayın.

el-yikama-

Çocuklarınıza elbette hastalıkları ve neden ellerini yıkamaları gerektiğini anlatabilirsiniz ancak sadece anlatmak hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Genellikle çocukların görsel anlatımlara daha açık olduğunu unutmayın ve bir durumu pekiştirmek istiyorsanız mutlaka bir uygulama ya da görselle destekleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ