Enerji İçecekleri Zararlı mıdır?

Enerji İçecekleri Zararlı mıdır?

Son yıllarda tüketimi özellikle gençler arasında oldukça yaygın olan enerji içecekleri kronik hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor. Özellikle kalp hastalıklarını tetiklediği kanıtlanan enerji içecekleri, 12-19 yaş grubundaki her üç gençten biri tarafından tüketilmektedir.

blank

Yapılan araştırmalar gösterdi ki enerji içeceklerini tüketmek sağlık açısından oldukça zararlı. Kalp hastalıkları başta olmak üzere, hipertansiyon ve obezite gibi kronik hastalıklara yol açan enerji içeceklerinin ani ölümlere bile sebep olduğu saptanmıştır. Gençlerin, alkolün yanı sıra diğer bağımlılık yapan keyif verici maddelerle birlikte tükettiği enerji içecekleri konusunda uzmanların yaptığı uyarıları göz ardı etmemek gerekiyor.

blank

Enerji içeceklerinin sağlığı tehdit eden, ani ölümlere varan olumsuz sonuçlarıyla ilgili açıklamalar yapan uzman doktorlar, gençleri bu içeceklerden uzak tutmak gerektiğini belirtiyorlar. Enerji içeceklerinin hayatı tehdit edecek derecede ağır hastalıklara yol açtığını açıklayan uzmanlar, bu hastalıkların kalıcı olan olumsuz sonuçlarını hatırlatıyorlar.

blank

İçeriğinde yüksek miktarda kafein, ginseng, taurin ve guarana gibi uyarıcı maddeler barındıran enerji içecekleri; yüksek dozda veya alkolle birlikte alındığında kalp ritim bozuklukları, kalp krizi, hipertansiyon, bilinç kaybı, inme, çarpıntı, bayılma ve ani ölümlere sebep olmaktadır. Zararları bilimsel olarak da kanıtlanan enerji içeceklerinin yasaklanması gerektiğini savunan doktorların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

blank

Kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin enerji içeceklerinden uzak durması gerekiyor. Enerji içeceklerinin kalbe verdiği zararları; uyku bozuklukları, anksiyete, ajitasyon, migren, sara nöbetleri, inme, mide ve bağırsak sistemi sorunları takip ediyor. İçerdiği yüksek orandaki şeker yüzünden kişilerde şeker hastalığı ve obeziteye de davetiye çıkardığı bilinen enerji içecekleri; gelecekteki binlerce kronik hastalık sahibi insanın temelini atmaktadır. Kalp damar hastalığı olanlar ve bunların birinci derece yakınlarının bile derhal bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Hatta enerji içeceklerinin tüketilmesinin yasaklanması gerektiğini savunan doktorları dinlemek gerekiyor.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ