Canım Anne

Erken Menopoza Yol Açan Alışkanlıklar

Erken Menopoza Yol Açan Alışkanlıklar

Ülkemizde kadınlar genel itibari ile 45 yaş ile 48 yaş arasında menopoza girmektedir. Belli sebeplerden ötürü bazı kadınlar 40 yaşından önce menopoza girmektedir. 40 yaş altında menopoza girilmesi ise erken menopoz olarak adlandırılır. Menopoza girme yaşının genetik olduğu bilinmektedir. Anneniz, teyzeniz veya birinci derece akrabalarınız olan kadınların menopoz yaşına göre kendinizinkini az çok tahmin edebilirsiniz. Ancak genetik faktörler dışında etki eden başka faktör ve sebeplerde vardır. Günlük hayatımızda yaptığımız bazı hatalı davranışlar ne yazık ki kadınların erken menopoza girmesine sebep olmaktadır. Türkiye’de günümüzde her 100 kadından 3’ü ne yazık ki erken menopoza yakalanmaktadır.

Erken menopoza neden olan hatalı alışkanlıklar şunlardır:

Sigara İçmek: Sigara içen ve içmeyen kadınlar üzerinde yapılan deneyler ve incelemeler sonucunda sigara içen kadınların en az 2 yıl daha erken menopoza girdiği kanıtlanmıştır. Bu yüzden hayat şartlarınızı olumsuz yönde etkileyen ve birçok sağlık sorunu gibi erken menopoza da sebep olan sigaradan uzak durmalı ve sağlıklı yaşamın yollarını aramalısınız.

Hatalı Beslenmek: Dengesiz ve hatalı beslenme erken menopoza sebep olan en başta gelen etkenlerden biridir. Özellikle de dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, taze sebze meyve yenmeli ve kontrolsüz kilo verilmeye çalışılmamalıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde hatalı ve dengesiz beslenen kadınların daha erken menopoza girdikleri gözlenmiştir.

Stresli Bir Yaşam: Erken menopozu tetikleyen en önemli etkenlerden biri de stresli bir yaşamdır. Stres birçok hastalığa sebep olduğu gibi erken menopozu da tetiklemektedir.

Hareketsiz Bir Yaşam Sürmek: Hareketsiz bir yaşam kötü beslenme alışkanlıkları ile bir araya geldiğinde birçok hastalık ve rahatsızlığa sebep olduğu gibi kadınların erken menopoza girmesine de neden olmaktadır. Bu yüzden bunu engellemek için düzenli spor yapmalısınız.

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ