Evde Mantar Yetiştir mi? Evde Kültür Mantarı Yetiştirme

Evde Mantar Yetiştir mi? Evde Kültür Mantarı Yetiştirme

Kültür mantarı yetiştirme özel bir karışım olan kültür mantarı kompostu ile yapılır. Ticari amaç güdülerek kültür mantarı üretimi yapılması durumunda bazı şartların sağlanması vardır. Bu şartlar gerekli ısı yalıtımı, mantarın yetişeceği ortamın neminin doğru ayarlanması ve havalandırmanın yeterli olmasıdır. Bu nedenle ticari olarak kültür mantarı yetiştirmek için büyük bir çalışma yapılması gerekir. Ancak evde kültür mantarı yetiştirme çok daha basittir. Evde kültür mantarı yetişir mi? İşte bu sorunuzun cevabı…

Evde Kültür Mantarı Yetiştirme

Evde Kültür Mantarı Yetişir mi?

Evde kültür mantarı yetiştirme konusunun detayları pek çok kişi tarafından merak edilir. Evde kültür mantarı yetişir mi diye soranlar için derlediğimiz bu yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan Evde Kivi Yetişir mi? Evde Kivi Yetiştirme Püf Noktaları başlıklı yazımız da faydalı olacaktır. Kültür mantarı evde yetiştirme ile ilgileniyorsanız öncelikle mantar kompostu olarak bilinen özel karışıma ihtiyacınız var demektir. Kültür mantarı kompostu evde de hazırlanabilir, hazır olarak da satın alınabilir. Bu karışım evde mantar yetiştirme sürecinin daha hızlı olmasını sağlar ve kolaylaştırır. Hazır şekilde satın alınan kültür mantarı kompostları kuluçka dönemini tamamlamıştır.

Evde Kültür Mantarı Yetişir mi

Evde Kültür Mantarı Yetiştirme Nasıl Olur?

Evde kültür mantarı yetiştirme konusuna gelecek olursak; aşağıdaki aşamalara uyarak mantarınızı yetiştirebileceğinizi belirtebiliriz. Evde kültür mantarı yetişir mi?

  • Kültür mantarı kompostunun içinde bulunduğu delikli bir poşet ya da kap karanlık bir odaya koyulur.
  • Deliklerden her gün düzenli olarak su takviyesi yapılır.
  • 20 gün boyunca bu işleme devam edilir.
  • 20 günün sonunda poşet veya kabın ağzı açılır ve her gün 8 saat kadar güneş göreceği ve havalanacağı bir yere koyulur.
  • Aynı anda yine her gün su verilerek toprağının nemli kalması sağlanır.

Bu işlemlerin sonunda kültür mantarının yavaş yavaş oluşmaya başladığına şahit olacaksınız. Evde kültür mantarı yetiştirme için mantarlar yeterli büyüklüğe ve olgunluğa gelene kadar aynı işlemi yapmaya devam edin.

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir 1

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir Kompost Hazırlığı ve Misel Ekimi
Evde Kültür Mantarı Yetiştirmek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ