Evde Kivi Yetişir mi? Evde Kivi Yetiştirme Püf Noktaları

Evde Kivi Yetişir mi? Evde Kivi Yetiştirme Püf Noktaları

Evde kivi yetişir mi diye merak edenler için belirlediğimiz bugünkü yazımızın konusu hayli ilginizi çekecek. Evde kivi yetiştirme ile ilgili püf noktaları yazımızın devamındadır. Sağlığa da yararları olan kivi sıcak iklimlerin meyvesi olarak biliniyor. -18 derenin altında olan soğuk iklimlerde kivi yetiştiriciliği yapılmıyor. Ancak evde kivi yetiştirmek için bu durum engel değil… Kivi çimlendirme işlemi de evde yapılabiliyor. Evde kivi yetiştirmek istiyorum diyenler için püf noktaları aşağıda sıralanmıştır.

Evde Kivi Yetiştirme

Evde Kivi Nasıl Yetiştirilir?

Evde kivi yetiştirme için aşağıdaki aşamaları izlemeniz gerekir.

  • Evde kivi yetişir mi sorusunu cevaplamak için öncelikle organik bir kiviye ihtiyacımız olacak. Birkaç çeşidi olan kivinin hangi türünün daha iyi yetiştiğini deneyerek anlayabiliriz.
  • Kivi tohumlarını ilk hafta çimlendirmek için bir de küçük kaba ihtiyacımız var.
  • Mini sera etkisi yaratması için plastik bir kap daha ve kağıt havlu da gerekli…
  • Herhangi bir çiçek toprağını evde kivi yetiştirme için kullanabiliriz. Toprağın organik gübreyle karışık olmasına dikkat etmemiz de gereklidir.
  • Kivi çimlendirme işlemi için kullanılacak saksının da yeterli büyüklükte olması gerekli.
  • Kivi yetiştirirken saksıyı koyacağımız yerin güneş alıyor olması en önemli püf noktasıdır.
Evde Kivi Nasıl Yetişir

Evde Kivi Yetiştirme Aşamaları

Evde kivi yetiştirme için temin ettiğimiz organik kivinin tohumlarını dikkatli bir şekilde temizliyoruz. Bu işlemi suyla da yapabiliriz. Tohumların iyice temizlenmesi için birkaç defa yıkayabiliriz. Temizlenen tohumları kabımızın içine alıyoruz. Üzerine ılık su ekliyoruz ve sıcak bir yere koyuyoruz. Bilgisayarın üstü ya da peteklere yakın bir yer olabilir. Bir hafta süresince bekletiyoruz. Bu arada filizleniyor.

Kivi Çekirdeği Çimlendirme Kivi Ağacı Yetiştirme

Bilindiği üzere kivi vitamin deposudur. Sizlerde evinizde kolayca kivi filizlendirip büyütebilirsiniz. Bunun için gerekli olan şeyler; olgun bir kivi, pamuk ve plastik kap. Kivi çekirdeklerini toplayı…

Evde kivi yetiştirme için havlu kağıdı birkaç kat yapıyoruz ve ılık su ile ıslatıyoruz. Bir tabağa yerleştiriyoruz. Filizlenen ıslak peçetenin üzerine tohumları alıyoruz ve üzerini plastik kap ile kapatıyoruz. Güneş alan bir yere koyuyoruz ve plastik kabın üzerine delikler açarak hava akımı olmasını sağlıyoruz. Artık tohumların daha hızlı filizlendiğine şahit oluyoruz. Tamamen filizlenen tohumları toprağa dikmenin zamanı gelmiş demektir.

Evde kivi yetiştirmek sırasında toprağa filizleri almadan önce toprağı biraz sulayarak nemlendiriyoruz ve 2 santimetre alta tohumları yerleştiriyoruz. Evimizin soğuk olması halinde toprağın üzerine plastik kap kapatabilir ve sera etkisi yaratabiliriz.

Bir diğer yazımız olan Evde Kivi Tohumu ile Kivi Yetiştirme Püf Noktaları sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

blank
Evde Kivi Yetiştiriciliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ