GEBELİK TAKİBİ

GEBELİK TAKİBİ

İlk kez hamile kalanların aklında sürekli bir soru vardır. Gebelikte ne zaman doktora gidilir? Gebelik takibi, genelde hamilenin anlaşıldığı ilk andan başlar ve süreç doğumla sonuçlanana kadar devam eder. Fakat daha doğru olan yol ise, gebe kalmaya karar verdikten sonra ve gebe kalmadan önce bu takibe başlamaktır. Böylece gebelik döneminde yaşanabilecek bazı sorunların önüne geçilebilir. Bu takip esnasında, annenin ve bebeğin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmeleri sağlanır. Anne ve babaya, bebeğin ve annenin sağlık durumu, hamileliğin hangi aşamada olduğu, o an bulunulan aşamada hangi sorunlarla karşılaşacakları ve bunların üstesinden nasıl gelecekleri konusunda bilgi aktarılır.

Gebelik öncesi testlerde, genetik riskler, genel fizik muayene, annenin hastalıklarının bebeğe olabilecek etkileri, troid testleri, Hepatit ve AIDS testleri değerlendirilir. Gebelikten sonra ise hcg seviyenize, tam idrar ve kan analizinize bakılır. Tahmini doğum zamanı hesaplanır. Bu tarih, yaklaşık olarak son adet gününden 40 hafta ya da 280 gün sonradır. Yine son adet tarihine 7 gün ekleyip 3 ay geri giderseniz, tahmini doğum zamanına ulaşırsınız. Şimdiye kadar gebelik öncesi testler ve gebe kalındıktan sonra neler yapmanız gerektiğinden bahsettik. Şimdi gebelikte ne zaman doktora gidilir sorusuna yanıt arayalım.

Gebe olabileceğiniz düşünüyorsanız, adet gününden 10 gün sonra gebelik testi yapabilirsiniz. Sonuç pozitif çıkarsa emin olmak için bir doktora başvurup, bazı testler yaptırmalısınız. Aynı zamanda ultrason ile de doğrulamak da fayda var. Gebe olduğunuz kesinleştikten 2 hafta sonra, bebeğin kalp atışlarının kontrolü için yeniden doktorunuza başvurmalısınız. Her şey yolunda giderse, 32 haftalık yani 8 aylık olana kadar ayda 1 kez muayene olmanız gerekmektedir. 32. haftadan 36. haftaya yani 9. aya kadar 2 haftada 1 kez kontrole gitmeniz önerilir. 36 hafta bitmişse ve hala doğum gerçekleşmemişse, haftada 1 kez, 40 hafta sonunda yine doğum gerçekleşmemişse haftada en az 2 kez kontrole gitmelisiniz. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar açığa çıkabilir. Gebelikte ne zaman doktora gidilir, bunu biliyorsunuz artık. Size sorunsuz bir gebelik dönemi ve doğum diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ