Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

Havalar soğumaya başladıkça grip de yakamıza yapışmaya çalışmaya başlar. Havaların serinlemesiyle beraber vücut direncimizin düşmesi gribe yakalanmayı da kolaylaştırır. Kış aylarının gelmesi ile beraber grip vakaları da artış göstermektedir. Gribe yakalandıktan sonra artık ne yapsanız boş. Bu yüzden yakalanmadan gerekli önlemleri alarak griple baş edebilirsiniz.

gripten-korunma-yollari-2

Gripten korunmanın bir çok yolu vardır. Bunlardan en önemlisi beslenmenize dikkat etmekten geçer. Özellikle de C vitamini yüksek olan besinleri tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzmanların da önerdiği gibi antibiyotik etkisi olan sarımsak, kekik, zencefil, boza ve kestane gibi besinleri kış aylarında sıklıkla kullanarak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek griple baş edebilirsiniz. Gripten korunmak için besinler tüketerek, doğal yollarla hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

gripten-korunma-yollari-3

Gripten korunma yolları denince akla ilk gelen besinlerden biri de C vitamini yüksek olan mandalina, portakal, greyfurt ve limondur. Bunları da eğer sıklıkla kullanırsanız gribe karşı önlem almış olursunuz. Ayrıca bol sulu gıdalar ve yeşil yapraklılar olmak üzere ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketerek de gripten rahatlıkla korunabilirsiniz. Bunların yanı sıra birçok uzman doktorun da savunduğu üzere aşırı sıcak ortamda bulunmakta hastalıkları tetiklemektedir. Yani bulunduğunuz ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

gripten-korunma-yollari-4

Griple mücadele ederken bir dikkat etmemiz gereken unsur da temizlik ve hijyendir. Özellikle de dışarıdan geldiğimiz zaman ellerimizi sık sık yıkayarak temiz tutmalıyız ki hastalıklar vücudumuza bulaşmasın.

gripten-korunma-yollari-5

Bağışıklık sistemi güçlendirmek için bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Örneğin ıhlamur, ahududu, böğürtlen çayı tercih edilmelidir. Sağlıklı kalmak için bir önemli husus ise spordur. Spor yaparak hem zinde kalabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Temiz havada yapılan bir yürüyüş bunun için idealdir.

Beslenme ve hijyene dikkat ederek rahatlıkla gripten korunabilirsiniz. Aynı zamanda sevdiklerinizi de bilgilendirerek onların da hastalıklara yakalanmaması için önlemler alabilirsiniz.

gripten-korunma-yollari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ