Güçsüz Hissedildiğinde Hangi Besinler Tüketilmeli?

Güçsüz Hissedildiğinde Hangi Besinler Tüketilmeli?

Kış aylarında sağlıklı beslenme ve tüketilen besinlere dikkat etmenin önemi daha çok artıyor. Kışın enerjinizi düşürmesinin önüne geçmenin birinci adımı aldığınız besinlerden geçiyor. Kışın enfeksiyonların, grip salgınlarının da genel ortamlarda arttığını biliyoruz. Peki, vücut direncini arttırmak ve kendinizi kış hastalıklarından korumak için güçsüz hissettiğinizde hangi besinleri  tüketmelisiniz? Kendinizde yorgunluk hissediyor ve sürekli sabahları uyanmakta bile zorluk çekiyorsanız, öncelikle enerji veren yiyecekleri tüketmeniz sizleri daha  iyi ve enerjik hissettirecektir. Şimdi ‘sağlıklı beslenmek ve güçsüz hissetmenin önüne geçebilmek için neler tüketilmelidir?’ bahsedeceğiz. Enerji    kaybetmemeniz için öğün atlamamak birinci kuralınız olması gerektiğini    hatırlatırız. Sabah kahvaltıları genelde geçiştirilir. Ancak sabah kahvaltıları en  önemli öğündür, atladığınızda öğlene kadar halsizlik hissedersiniz. Acıkacağınız  için de öğlen ve akşam yemeklerinde fazla yiyeceğinizden metabolizma bütün gün yavaş çalışır ve besin girdiği anda vücuda tekrar aç bırakılacağını  düşündüğünden, öğle ve akşam yemeğini depolayacak ve size de kilo fazlası olacaktır.

gucsuz-hissedildiginde-hangi-besinler-tuketilmeli

Enerji Veren Ve Sağlıklı Besinler Hangileridir?

Enerji veren besinler, güçsüzlüğümüzü azaltır ve yorgunluğunuzu azaltır. Bunlar mineral bakımından zengin ve besin değeri yüksek olan yiyeceklerdir. Sindirimi kolay ve enerji veren yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerden biraz bahsedelim:

gucsuz-hissedildiginde-hangi-besinler-tuketilmeli

Sabah kahvaltısında düzenli beslenmeniz güçsüz hissetmenizi önler. Kahvaltı da bir dilim tahıl ekmek ve az peynir yemeniz ya da rafadan, ya da omlet tarzı 1 adet yumurta ve 1 dilim tahıl ekmek sizi tok tutacak ve enerjik hissettirecektir.

gucsuz-hissedildiginde-hangi-besinler-tuketilmeli

Gün içerisinde bir adet muz tüketmeniz, elma tüketmeniz lifli gıda olarak size bir kaç saat süreli enerji verir. Daha uzun süreli enerjik hissetmek için bol lifli ve zengin karbonhidratlı yiyecekleri dengeleyerek tüketmelisiniz. Badem, ceviz, fındık, kayısı gibi yemişler tüketerek enerjik olabilir ve güçsüz bünyenin önüne geçersiniz.
Gün içerisinde en önemli ve dikkat etmeniz gereken ayrıntı su tüketiminiz. Tahmininizden önemli bir ayrıntı su tüketimidir. Günde 8 bardak su mutlaka içilmelidir.
Ispanak, fasulye, tatlı patates, brokoli, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, balık tüketiminiz sağlıklı beslenmenizi ve güçsüz hissetmenizi önleyecektir.

gucsuz-hissedildiginde-hangi-besinler-tuketilmeli

Sağlıklı beslenmenin en önemli ayrıntılarından birisi, yağlı yiyeceklerden ve fast food hazır, işlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. A,C,B,E vitamini içerikli gıdalar, kalsiyumlu ve yüksek demirli, bol lifli gıdalar  tüketmeniz enerji verecek ve vücut direncinizi yüksek tutacak, güçlendirecektir. Öğün atlamamak da vücudu güçsüz bırakmayacaktır.

gucsuz-hissedildiginde-hangi-besinler-tuketilmeli

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ