Güneş Yanıklarında Dikkat Edilecek Hususlar

Özellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşacağımız güneş yanıkları genellikle birkaç saat içinde etkisini göstermeye başlar. Kızarıklık, yanma, şişlik ve benzeri şekilde hissedilir. Güneş yanıklarına karşı en başta dikkat etmemiz gereken şüphesiz güneşte yanmamaktır. Güneşte yandıktan sonra dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır.

gunes-yaniklarinda-dikkat-edilecek-hususlar

– Güneş yanıklarında halk arasında sıklıkla duyduğumuz ve çoğu zaman da uyguladığımız yoğurt, diş macunu, ve benzeri kimyasal veya asit içerikli ürünler kullanılmamalıdır. Kimyasal veya asit içerikli ürünler anlık olarak acı hissini hafifletse de daha sonrasında daha kötü sonuçlar doğurabilir.

gunes-yaniklarinda-dikkat-edilecek-hususlar

– Güneş yanığı olan bölgeye soğuk tampon yapılabilir veya buz parçasıyla bölgedeki ısı düşürülebilir. Bu geçici bir süreliğine acıyı hafifletir.

– Güneş yanıklarında bir doktora başvurmalıyız. Doktora gidene kadar da geçici yöntem olarak o bölgenin ateşini düşürmek için yanan bölgeye buz konularak acının geçici olarak hafiflemesi sağlanabilir. Doktora gittiğimiz zaman yanığın derecesini ve yanığımız hakkında detaylı bilgi alabiliriz.

gunes-yaniklarinda-dikkat-edilecek-hususlar

– Yanık kremleri de oldukça etkilidir. Doktorumuzun tavsiyesiyle aldığımız yanık kremini düzenli şekilde yanık bölgeye uygularsak yanığın daha çabuk iyileşmesini sağlayabiliriz. Kremde dikkat etmemiz gereken en önemli husus doktorumuzun kremi önermesi veya yanığa uygun bir krem olmasıdır. Yanlış krem kullanımı da kötü sonuçlara neden olabilir.

– Güneş yanığı tamamen geçinceye kadar güneşe çıkmamakta fayda vardır.

– Limonlu soğuk su veya tuzlu ayran da vücut ısısını düşüreceği için faydalıdır.

gunes-yaniklarinda-dikkat-edilecek-hususlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ