Hamilelikte Duruş Bozukluğu

Hamilelikte Duruş Bozukluğu

Annelik duygusu; dünyada ki her kadının yaşamak isteyeceği bir duygudur hiç kuşkusuz. Hamilelik, anne olmak, sağlıklı, sıkıntısız bir çocuk dünyaya getirmek, tarif edilemez bir mutluluk, anlatılamaz bir duygudur. Fakat bunun yanında hamilelik döneminde dikkat etmemiz gereken bazı konular, uymamız gereken bazı kurallar vardır elbette.  Bu konular; sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli olarak spor yada egzersiz hareketleri yapma, alkol ve sigaradan uzak durma, uyku düzenine dikkat etme gibi bir takım kurallardır. Bütün bunların yanında hamilelikte duruş bozukluğu konusu da oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

durus

Hamilelik dönemi bir annenin hayatında ki en mutlu, en güzel dönemlerden birisidir.Bu dönemde anne adaylarını tatlı bir telaş sarmaya başlar. Bebeğin odasının nasıl olacağı, dekorsayonu, erkek mi kız mı olduğu v.b. konularla ilgili pek çok düşünceler içerisinde olurlar çoğu zaman. Fakat buna rağmen anne ve baba adaylarının ilk ve en önemli beklentisi ve temennisi, herşeyden önce sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmektir. Bu dönemde anne adaylarının yani hamile bayanların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar; sağlıklı ve dengeli beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, uzman kontorolünde düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Bunun dışında hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken bir başka konu da hamilelikte duruş bozukluğu konusudur. Çünkü hamilelik dönemi boyunca duruş bozukluğu gösteren anne adaylarında zamanla bazı rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Ülkemizde hamile kadınların fazla hareket etmemesi gerektiği gibi yanlış bir düşünce oldukça yaygındır. Fakat bu durum aslında tam tersi bir durumdur. Hamilelik döneminde ne kadar fazla ve düzenli egzersiz yapılırsa, anne adayları da o ölçüde rahat, kolay ve sıkıntısız bir hamilelik geçirirler. Hamilelik döneminde hem alınan kilolardan hem de hareket edilmemesi gerektiği düşüncesiyle anne adaylarının kasları zamanla güçsüzleşmekte ve omurgaları da zayıf düşmektedir.Bütün bunlara anne karnında zamanla ağırlaşan bebek de eklenince; kamburlaşmaya kadar giden kötü sonuçlarla karşılaşılmaktadır. 

hamilelikte-durus

Anne adaylarının sağlıklı, rahat ve sorunsuz bir hamilelik geçirebilmesi için hamilelikte duruş bozukluğu konusuna özellikle dikkat etmeleri gerekmtedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ