Hamilelikte Spor Yapılır mı? Hamilelikte Nasıl Spor Yapmalıyız?

Dokuz aylık zorlu bir süreç olan hamilelikte daha kolay bir doğum yapabilmek ve çok fazla kilo almamak için spor yapmak gereklidir.

Hamilelikte Spor Yapılır mı?

Çok ağır ve hastalıklı bir hamilelik geçirmediğiniz sürece mutlaka spor yapmanız gerekir. Hamilelikte spor yapmak daha kolay doğum yapmanızı sağlar. Aşırı kilo almayı engeller ve böylelikle doğum sonrası kilolar ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Hamilelik döneminde kabızlık, kas ve kemik ağrıları, ayak şişmesi gibi sorunlar ortaya çıkmamaktadır. Bu sorunlar için en etkili çözüm spor yapmaktır. İlk 3 aydan sonra mutlaka yapabildiğiniz kadar spor yapmanız önerilmektedir.

Hamilelikte Nasıl Spor Yapmalıyız?

Hamilelik döneminde sizi çok fazla zorlamayacak, ağırlık kaldırmadan spor yapmanız gerekir. Küçük egzersizler ile başlayarak kendinizi alıştırabilirsiniz. Hamilelik döneminde yürüyüşler çok önemlidir. İmkanınız var ise her gün mutlaka kısa yürüyüşler yapmanız gerekir. Hafif tempoda günlük yarım saatlik yürüyüşler daha iyi hissetmenizi sağlar ve daha kolay bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar. Yürüyüş yaparken mutlaka yanınızda su bulundurun. Ayrıca kan şekerinizin dengede kalabilmesi için leblebi ve kuru üzüm karışımını sürekli yanınızda bulundurup ara ara ağzınıza atın.

Sıcak havalarda yürüyüş yapmak size zor geliyor ise evde hamilelere özel egzersizleri yapabilirsiniz. Uzanarak kendinizi çok fazla yormadan yapabileceğiniz bu egzersizler hamilelik sürecini daha kolay kılacaktır. Egzersiz yaparken kendinizi ve bebeği zorlamayacak şekilde hareket etmeye özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ