Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Özellikle ramazan aylarında sofralarımızı süsleyen hurma, soğuğu sevmediği ve sıcak, ılıman iklim sevmesi nedeniyle ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Birçok faydası bulunmaktadır.

İçerisinde A, B, K vitaminleri ve potasyum, magnezyum, kalsiyum mineralleri bulundurur. Hiç kolesterol içermez. Bu nedenle; kalp ve damar sağlığında olumlu etkileri vardır. Kulak uğultusu gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde içerisindeki magnezyum minerali etkisiyle kansere karşı koruyucu özellik gösterir. İçerisindeki folik asit sayesinde düşük kilolu doğum, prematüre doğum, düşük gibi doğum sorunlarına karşı yararlıdır.

REKLAM ALANI

Emziren annelerde süt hormonlarının çalışmasını sağladığı için süt üretimi için faydalıdır. Bel ağrılarını hafifletici etkisi vardır. İçerisinde bulunan fosfor minerali sayesinde zihin açar, yorgunluğu giderir. Öksürük ve balgama iyi gelmektedir. Midemizde bulunan zararlı bakterilere karşı koruma sağlar; ishal ve kusmadan sonra kaybedilen tuz, su, mineral ve glikozun geri kazanılmasında yardımcı olur. Tereyağı ile kullanıldığında vücuttaki şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Hücre yaşlanmasına karşı koruyucu etki gösterir.

Sağlıklı bir cilt için önemlidir. İçerisinde bulunan lifler sayesinde kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim problemlerinin çözülmesinde faydalıdır. İçerisinde bulunan B vitaminleri sayesinde beyne faydalıdır, zihni dinlendirir. Böbrek taşını yok eder, böbrek ve mesane iltihabına karşı yararlıdır. Karaciğerin ve böbreklerin çalışmasını güçlendirir. İçerisindeki kalsiyum minerali ile kemik ve diş sağlığının korunmasında görev alır.

Sürekli ve düzenli kullanımda basura faydalıdır. İçerisindeki A vitamini sayesinde göz sağlığı için faydalıdır, göz sinirlerini güçlendirici özelliğe sahiptir. Kanı temizleme ve tansiyonu düzeltme özelliğinin yanı sıra kan damarlarını yumuşatarak damar sertliğini engeller. Kış aylarında vücut ısısının düşmesini engelleyerek vücut ısısını dengeler. Öğrenme kabiliyetini geliştirir , hafızayı güçlendirir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ