İÇİNİZDEKİ CANA DEĞER VERİN

İÇİNİZDEKİ CANA DEĞER VERİN

Sigaraya bağlı olarak oluşan hastalıklar, dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Buna rağmen kadınların % 50 ile 70’i hamileliklerinde bile sigara tüketimini sürdürmektedir. Bu durum gebelikte sigara kullanımının ciddi boyutlara ulaştığının göstergesidir. Hamileliğinde sigara tüketen bir anne, bebeğine kötülük yaptığının bilincinde olmalıdır. Çünkü hamile bayanların sigara içmesinin zararları saymakla bitmez. Öncelikle sigaranın içinde bulunan maddeler, öldürücü olabilir. Zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli birçok madde; üst solunum yollarına, buradan da bronşlara ve kana geçerek, başta solunum sistemi olmak üzere bütün organlara tek tek zarar verir. Kişi hamileyse, göbek kordonu yoluyla tüm zehirli maddeler anneden bebeğe geçer. Sonucunda bebek için ölümcül bile olabilir.

Hamile Bayanların Sigara İçmesinin Zararları olarak pek çok şey sayılabilir. Fakat bunlardan birkaçı; bebeğin normal doğum süresi, 38 haftadır. Sigara içen bir anne için bu durum, erken doğuma neden olabilir. Doğum sırasında patlayan su kesesi, olması gereken süreden çok önce patlayarak, gelişimini tam olarak tamamlamayan bebeğin erken doğmasına sebep olur. Sigara, bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olur, bu yüzden anne karnındaki bebek yeterince gelişemez, gelişim geri kalır.  Bebek anne karnında aniden ölebilir. Gebelik zehirlenmesi oluşabilir ve anne ile bebeğin hayatı tehlikeye girebilir. Gebe kadının tansiyonu yükselebilir. Normalde doğumdan sonra oluşan plesantanın ayrılması olayı, bebek içindeyken meydana gelir ve kanamalar oluşur. Doğumdan sonra bebekte solunum sıkıntısı meydana gelebilir. Bunun nedeni akciğerlerin yeterince gelişememiş olmasıdır. Bu durum sigara içilen gebeliklerde sıklıkla görülür.

Bir kadın ergenlikte başladığı sigaraya, çevresel ve psikolojik faktörler nedeniyle yetişkinlikte de devam etmektedir. Evlilik çağına gelen ve sigara içen her bayanın gebelik oluştuktan sonra yapması gereken bir tercih vardır. Fakat içindeki ceninin tercihi yoktur. O, sigara içen bir annenin evladı olarak dünyaya gelecektir. Hem kendisini hem de içindeki canı düşünmek zorunda olan kadın, bilinçsizce sigara içmeye devam ettiğinde ortaya çıkacak sorunları da beraberinde yaşayacağını bilmek zorundadır. Karnınızda bir can taşıdığınızın farkına varın ve ona zarar vermeyin. Hamile Bayanların Sigara İçmesinin Zararlarını öğrenerek tercihinizi doğru yönde yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ