İğne Oyalı Bohça Kenarları

İğne Oyalı Bohça Kenarları

Hazırlanan çeyizler şanına ve güzelliğine yakışır şekilde en güzel bohçalara sarılarak erkek evine yola çıkmaktadır. Çeyizleri koymak için hazır bohçalar olduğu gibi aynı zamanda el emeği, göz nuru yapılan modelleri de vardır. Dantel veya iğne oyasından kumaşlara ekler yapılarak oldukça şık ve farklı bohçalar elde edilmektedir. Eskiden ağırlıklı olarak dantel geçirmeli bohçalar kullanılmaktaydı. Günümüzde iğne oyasına olan ilginin ve değerin artması ile beraber iğne oyası ile yapılan bohça kenarları da oldukça ilgi görmeye ve tercih edilmeye başlamıştır.

İğne oyalı bohça kenarları oldukça çeşitlidir. Bütün şekilde örülen modellerinin yanı sıra parçaların veya motiflerin birleştirilmesi ile oluşan model ve örneklerde bulunmaktadır. Özellikle de iğne oyası yapımı zor ve zahmetli olduğu için motiflerin birleştirilmesi ile oluşan modeller daha fazla tercih edilmektedir.

İğne oyalı bohça kenarı modelleri arasında daha çok çiçekli, yapraklı motifler dikkat çekmek de ve daha fazla tercih edilerek yapılmaktadır. Aynı zamanda yapılan iğne oyalı bohçaların daha şık görünmesini isterseniz çeşitli materyaller ile süsleme yapabilirsiniz. İnci, boncuk gibi malzemeler ile yapmış olduğunuz iğne oyasının üstüne dikerek daha şık hale getirebilirsiniz.

   İğne oyalı bohça kenarı örnekleri daha çok beyaz ve tonlarında olan iplikler tercih edilerek örülmektedir. Ancak son zamanlarda renkli dantel ve parçaların dikkat çekmesi ve rağbet görmesi ile beraber renkli iplikler ile yapılan modelleri de ortaya çıkmıştır. Bohça kenarı iğne oyasından örülen parça keten, saten gibi kumaşlara geçirilerek bohça halini almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ