Canım Anne

İğne Oyası Modelleri

İğne Oyası Modelleri

İğne oyası modelleri dünden bugüne çeyizlerin vazgeçilmezidir. Narin el emeği olan değeri çok fazladır. İğne oyası yapan kişi sayısı tığ işine göre daha az olmaktadır. Yapım aşaması zahmetli olması kişi sayısının çok yaygınlaşmamasının etkenleridir. Köy yerlerinde büyüklerin devam iğne oyası tülbent kenarına uygularken meraklı olanlar öğrenirdi. Uygulamak isteyenlerinde el becerisi olmayışı da olabiliyor.

Yazma modelleri kırsal kesimlerde daha sık kullanımı yaygındır. Eskiden ev gezmeleri çok olurdu devamlı yazma kullanımı farklı örnekler çok yapılırdı. Kıyafete uyumlu kullanımına dikkat edilirdi. Köy kızları tarlaya bağa, bahçede yazma kullanımı da olması çabuk yıpranmasına neden olduğu için devamlı yeni yazmalar yapılmaktaydı. Şimdilerde köy işleri de azaldı çoğunluk çalışan kesim olması her şeyde olduğu gibi el işlerinde eskisi gibi yapılmamaktadır. Ayrıca günümüzde gençlerde şal modelleri daha sık kullanımı mevcuttur.

İğne oyaları, yazma oyaları, tülbent modelleri hepsi ve daha fazlası için linke tıklamayı unutmayınız. Bizleri sosyal hesaplarınızda beğeni, paylaşımlarla desteklerseniz çok mutlu oluruz video anlatımların devamlılığı için paylaşımlarınız oldukça değerlidir.

İğne Oyası Modelleri

Sizlerden gelen iğne oyası modelleri yayınlamaya devam ediyoruz.  İğne Oyaları Örneklerini bizler ile paylaşan İğne Oyalarım Emine hanıma çok teşekkür ederiz. Ellerine sağlık… Gerçekten de daha önceden hiç yayınlanmamış İğne Oyası Modellerini Emine Hanım bizler ile paylaştı. Emine hanım oldukça özgün modeller üzerinde çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ