Tepsi Danteli Modelleri

Tepsi Danteli Modelleri

Eski Anadolu kadınlarının çeyiz sandıkları dantel ağırlıklı el işleri ve oyalarıyla bezenmiş tekstil ürünleriyle dolup taşardı. Aklınıza gelebilecek her yere dantel örmeyi adeta görev bilen hamarat kadınlarımız envai çeşit örtüler ve takımların yanı sıra bardak altlığından tepsilere varana kadar dantel örerlerdi. Tepsi danteli örnekleri tek parçadan oluştuğu için örülmesi ve sunumu en hızlı olan örtülerdendi. Misafirlere yapılan çay, kahve ikramlarını dantel örtüsü olmayan tepside sunmak büyük bir ihtimalle ayıp bile sayılıyor olabilir kanaatindeyiz sevgili hanımlar.

Tığ işi tepsi danteli modelleri şimdilerde yine örgü sayfalarında fazlasıyla görülmeye başladı. Buradan şunu anlıyoruz, evlerdeki farklı kullanım amaçlı örtüler kaybettikleri yeri yeniden almak üzere ortaya çıkıyorlar. Yeni tepsi örtüsü dantelleri incelediğimizde karşımıza eskiye oranla daha kolay tepsi danteli yapımı bilgileri çıkıyor. Tek renk üzerinden çalışılan bu nostaljik dantel örtüler yeni modellere baktığımızda, birkaç renk birleştirilerek de örülebileceğini görüyoruz. Ana motifi bir renk, kenar oyalarını başka renk iple örebileceğiniz gibi, motiflerin hepsini farklı renklerde örüp tek renk iple birleştirerek de farklı bir tasarım yaratmanız mümkün. Ayrıca dantel tepsi örtülerinizi kurdele ve boncuklar yardımıyla da süsleyebilir, tepsi örtünüze daha romantik ya da cıvıl cıvıl bir hava katabilirsiniz. Dantel tepsi örtünüzü ileriki zamanlarda orta sehpa veya konsolunuzda kullanabilir, tek örtüyle farklı uygulamalar yapıp bir taşla iki kuş da vurabilirsiniz.

Amacı; hanımların sevdikleri el işlerini yaparken onlara destek olmak ve her konudaki yazılarımızla yol göstermek olan sitemizi sosyal medya ağlarınızda tanıtıp, çevrenizdekilerin de her konuda bilinçlenmesine yol gösterin sevgili hanımlar.

Birbirinden lezzetli hamur işleri tariflerimize buradaki linkten ulaşabilir, ev halkının ve misafirlerinizin damaklarında harika tatlar bırakabileceğiniz hamur işleri yapmayı öğrenebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ