İştah Kapatan Yiyecekler

İştah Kapatan Yiyecekler

İştah kapatıcı yiyecekleri tüketmeye özen gösterirsek, fazla kilolarımızdan daha hızlı ve kolay bir şekilde kurtulabilir, aynaya daha mutlu bakabiliriz. Ancak bunu alışkanlık haline getirirseniz faydalı olacaktır. İştah kapatan başlıca yiyecekleri sıralayalım:

-Yumurta: En yüksek proteinli yiyeceklerdendir. Protein karbonhidratın vücut tarafından işlenmesini yavaşlatır. Sabah kahvaltısında sebzeli omlet ya da 2 adet haşlanmış yumurta tüketirseniz,  daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

istah-kapatan-yiyecekler-5

-Yulaf Ezmesi: Diyet yaparken öğün aralarında tüketirseniz, iştahınızı kapatacaktır. Yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğundan uzun süre tok tutar.

-Yoğurt: Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan yoğurdu tükettiğinizde, size uzun süre tokluk hissi verir. Yoğurtsuz diyet yapmak mantıksızdır.

istah-kapatan-yiyecekler-4

-Acı biber: Acı biberli tüketirseniz, daha çok su içer ve yemek sırasında daha az yersiniz.

-Salata: Yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda besin lifine sahiptir. Daha az kaloriyle daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. İçinde posa bulunan sebzeleri salata olarak tüketirseniz, midenizde daha çok yer kaplayacağı için daha uzun süre tok kalmış olursunuz. Öğünlerinizde yemeğinizle birlikte yerseniz hem iştahınızı keser hem daha çok doyurur. Üzerine az miktarda zeytinyağı ve sirke de ekleyebilirsiniz.

istah-kapatan-yiyecekler-3

-Elma: Lif ve pektin bakımından zengin olduğu için iştahı bastırır. Öğününüzde yerseniz, diğer öğüne kadar acıkmanızı önler.

-Badem: Badem tüketirseniz metabolizmanız hızlı çalışır. Meyve ile birlikte tüketirseniz iştahınızı keser. Ama her kuruyemiş gibi bunu yemeği de abartırsanız, kilo almanıza neden olacaktır.

istah-kapatan-yiyecekler-2

-Bakagiller: Baklagilin içinde bulunan kolesistokinin maddesi iştah azaltıcı etkiye sahiptir. Mercimek, nohut, barbunya, fasulye… bitkisel protein ve lifleri sağlar, ayrıca uzun süre tok tutar. Ancak az yağlı yapmaya özen göstermelisiniz.

-Çorba: Ana yemekten önce yiyeceğiniz basi bir çorba, yemeği daha az yemenizi sağlar.

istah-kapatan-yiyecekler-1

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ