İsteseniz Maraton Bile Koşabilirsiniz

İsteseniz Maraton Bile Koşabilirsiniz

  Koşmak insanın sinir, sindirim ve solunum sistemini olumlu anlamda etkileyen aktivitelerden biridir. Koşmak için diğer  sporlar gibi fazla bir ekipman veya malzeme gerekmez. Sadece bir çift koşu ayakkabısı olması yeterli olacaktır. Özellikle de temiz havada yapılan koşular insan hayatınım olumlu yönde etkileyen ve sürekli formda kalmanızı sağlayan bir aktivitedir.

Koşu yapmaya karar verdikten sonra koşuyu nerde yapacağınıza karar vermeniz önemlidir. Koşu yapacağınız alan şehrin gürültüsünden ve kirli havasından uzak olmalıdır. Böylelikle hem keyifli vakit geçirebilir hem de koşunuzu yapabilirsiniz.

Koşu yapmaya niyetlenmişseniz ve düzenli olarak yapmaya karar verdiyseniz mutlaka koşu için ideal olan ayakkabılardan almalısınız. Bu sayede oluşabilecek kazaları en aza indirmiş olacak ve ayağınızın terlemesini önlemiş olacaksınız.

Koşu yapmaya karar verdikten sonra ilk gün kısa yürüyüşler şeklinde yaparak vücudunuzun mevcut duruma alışmasını sağlayın. Hatta ilk ufak egzersizler yaparak vücudunuzu ısıtabilirsiniz. Vücudunuzun alışması için mutlaka önce kısa bir yürüyüş yaparak başlamalı ve ara ara koşmalısınız. Daha sonraki günlerde küçük adımlar ile koşmaya başlayınız ve günler geçtikçe koştuğunuz dakikaları yavaş yavaş artırınız. Bu sizi yavaş bir şekilde koşu formuna sokacak ve vücudunuzun alışmasını sağlamaktır. Koştuğunuz da yorulduğunuz zaman durup dinlenmek yerine temponuzu düşürerek hafif adımlar ile yürümeyi deneyin. Böylelikle performansınız düşmeyecektir.

Koşuya başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız. Bu daha etkili bir sonuç almanızı ve daha rahat koşmanızı sağlayacaktır. Koşu sporunu kilo vermek isteyenler yapabileceği gibi formda kalmak isteyenler de tercih edebilir.

Koşu yaparken nefes alıp verişi de önemlidir. derin ve sık nefes alırsanız eğer keyif almak yerine vücudunuzu yormuş olursunuz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ