Canım Anne

Kalp Hastaları Oruç Tutar mı?

Kalp Hastaları Oruç Tutar mı?

Kalp hastaları oruç tutar mı konusunun yanında bu hastaların Ramazan ayında neler yapması, ne gibi kurallara uyması ve oruç tutup tutmaması gerektiği her yıl olduğu gibi bu yıl da merak ediliyor. Uzmanlar tarafından belirtilenler arasında bilinçli bir şekilde tutulan orucun kalp sağlığını desteklediği belirtiliyor. Ancak kalp hastalıkları da kendi arasında çeşitlilik gösteriyor. Bu nedenle hangi kalp hastasının Ramazan ayında neler yapması gerektiği soruluyor. Yazının devamında yer alan bilgiler uzman görüşlerinden yararlanılarak derlenmiştir.

Kalp Hastaları Oruç Tutar mı

Kalp Hastaları Oruç Tutar mı?

Kalp hastaları oruç tutar mı sorusuna uzmanlar doktora danışılması gerektiği, herkesin kendi durumuna göre değerlendirme yapılmasının uygun olduğunu söylüyorlar. Amerika’da yapılan bir araştırmada oruç tutan kişinin, tutmayan birine göre damarlarının daha az sert olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca oruç tutarken kandaki şeker oranı düşer, bu da damar sertliğini önler. Damar sertliği; kandaki kötü kolesterol ve kanın pıhtılaşmasından dolayı olur.

Aynı araştırmada kalbin çevresinde bulunan damarların oruç tutanların düzenli olarak beslenmesinden ve az yemek yemelerinden dolayı tıkanma riskinin az olduğu belirtildi. Kalp damarlarının tıkanmasının en önemli nedeni sağlıksız beslenmedir. Dengeli beslenme bu riski düşürür. Uzmanlar kalp hastaları oruç konusunda doktorlarına danışarak oruç tutup tutmamalarını danışmasının gereklilik olduğunu söylüyorlar.

Kalp Hastaları Ramazanda Neler Yapmalı

Kalp Hastaları Ramazan’da Neler Yapmalılar?

Kalp hastalıkları uzmanları orucun doğru bir şekilde tutulmasının sağlıklı kişilerin kalp sağlığını desteklediğini, hatta kalp hastalıklarından koruduğunu söylüyorlar. Bazı araştırmaların koroner kalp hastalarının hastalıklarının ilerlemesini engellediğini söylüyorlar. İşte doktoruna danışarak izin alan kalp hastaları oruç tutarken neler yapmalı sorusunun cevapları…

  • İftar sofrasında çok yemeyin, sofradan doymadan kalkın.
  • İftardan sahura kadar her yarım saatte bir su için.
  • İftar yemeğinde yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı yemeklerden uzak durun.
  • Sahura mutlaka kalkın ve hafif yemekler yiyin.
  • Oruçluyken mutlaka 2 saat kadar uyuyun.
  • İftardan sonra çok çay, kahve ve sigara içmeyin.

Sitemizin Sağlık kategorisinde yer alan Sarımsak Sütü Nasıl Yapılır? Sarımsak Sütü Faydaları konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ