Kanaviçe Kedi Modelleri

Kanaviçeler yüzyıllardan beri süregelen bir gelenektir aslında. Renk renk iplerle hayallerini dokur adeta kadınlar etamin kumaşın üzerine. Özellikle Anadolu’da çeşitlilik gösteren kanaviçe örnekleri büyük şehirlerde de ellerden ellere dolaşır. Kimi zaman çarşaf olur yataklara serilir ahenkle, kimi zaman seccade olur üzerinde namaz kılınır, ibadet edilir. İşlevi her ne olursa olsun saygıya değerdir işlenen her kanaviçe örneği. Çünkü emektir, göz nurudur, yapanın hayalleridir, hayal dünyasıdır. Hamaratlıktan da ötedir kanaviçe modelleri için harcanan emek aslında. İşleyen kandın yaratıcılığıdır, belki de iç dünyasıdır o kumaşın üstündeki.

Kanaviçe örnekleri genellikle etamin adı verilen kumaşa işlenir. Kızların çeyizlerinde mutlaka bir “ara takımı” adı verilen ve yatağa serilen kanaviçe seti vardır. Anneler daha kızları gelinlik kız olmadan başlarlar bunu işlemeye. Elinden kanaviçe işlemek gelmeyen anneler ise bunu yapabilen yakın tanıdıklara ya da kanaviçe işleyerek satan hanımlara ücret karşılığında yaptırırlar. Çünkü bir genç kızın çeyizinde mutlaka kanaviçeden işlenmiş örtüler olmalıdır. Bu bir gelenektir. O çeyizin şanına şan katar. Yine kanaviçe seccade modelleri de çeyizlerdeki yerini başköşede alır. Kanaviçe modelleri o kadar çeşitlidir ki; bu modellere bakarken bile hayranlık duymamak elde olmaz çoğu zaman.

Genellikle çiçek ya da hayvan desenleriyle işlenmiş olan çeşitli kanaviçe örnekleri herkesin ilgisini çeker. Kanaviçe rengarenk iplerle işlenir. Kendine özel ipi vardır. İğne ile etaminin üzerine tek tek işlenen kanaviçeler yapan kişi için de oldukça zevklidir. Çünkü işledikçe ortaya çıkan kanaviçe desenleri ortaya koyulan emeğin karşılığıdır.

Biz de sizler için elimizden geldiğince en yeni kanaviçe modellerini yayınlıyoruz sitemizde. İlgisi olan, kanaviçe yapabilen hanımlar faydalansın, örgü, moda ve hobi dünyası adlı kategorimizde beğendikleri içerikleri de sosyal medya hesaplarında paylaşsın ki; daha çok hanım faydalanabilsin diye.

Kanaviçe Kedi Modelleri

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ