Keçi Sütü İnek Sütünden Daha mı Faydalı?

Keçi Sütü İnek Sütünden Daha mı Faydalı?

Ülkemizde inek sütü hali hazırda en çok tüketilen süt çeşididir. Ancak halkımızın büyük bir çoğunluğunun yaşadığı sindirim sorunları yüzünden birçok kişi keçi sütüne yönelmektedir. Kırsal kesimlerde yaşayanların gayet iyi bildiği ve tükettiği keçi sütü artık marketlerin ilgili reyonlarında da boy göstermektedir. Keçi sütü ve inek sütü karşılaştırıldığında her ikisinin de benzer yararları olduğu bilinmektedir.

Keçi sütünü bir adım ileriye taşıyan en önemli özellik ise inek sütü gibi şişkinlik, gaz veya kabızlık gibi sorunlara yol açmamasıdır. Ulusal Beslenme Veri Tabanı USDA’nın açıklamalarına göre keçi sütü daha fazla kalsiyum içermektedir. Bağışıklık sistemi için önemli olan magnezyum ve potasyum oranı da inek sütüne göre keçi sütünde daha fazla bulunmaktadır.

Keçi sütü daha az şekerli olup, daha çok protein içermektedir. Aynı zamanda gözleri güçlendir A vitamini keçi sütünde daha boldur. Tüm bunlara karşılık inek sütü; folat, B12, selenyum ve omega 3 açısından keçi sütünden daha zengindir.

Bugüne kadar inek sütü içmeye alışmış birçok kişi için keçi sütünün tadı başlarda çok değişik gelebilir. İnek sütüne göre daha keskin bir tada sahip olan keçi sütü de devamlı kullanıldığı takdirde bu farklılık rahatsız edici olmaktan çıkacaktır diye düşünüyoruz. Keçi sütündeki yağ oranı inek sütündekiyle hemen hemen aynıdır. Ancak keçi sütündeki yağ moleküllerinin daha küçük boyutta olması hassas mideler için ideal bir tercih olmasını sağlıyor. Keçi sütündeki laktoz oranı inek sütüne göre daha azdır, ancak laktoz hassasiyeti olanlar için her iki sütte çok sağlıklı olmayacaktır.

Keçi sütünün inek sütünden daha az tüketilmesinin en önemli sebebi ise henüz fazla yaygınlaşmamış olmadığından yüksek fiyatlara satılmasıdır. Tanındıkça ve tüketimi arttıkça keçi sütü fiyatlarının da daha uygun fiyatlara düşeceğini düşünmekteyiz.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ