Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu, özellikle Akdeniz ülkelerinde yetişen, ülkemizde de Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetiştiği gözlenen, zengin içerikli bir bitkidir. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat, yağ ve sodyum bulunur.  A ve C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca selenyum, potasyum, magnezyum başta olmak üzere içerisinde  birçok mineral ve element bulunur.

Faydalarına geçecek olursak;

  • İçerisinde bulunan antialerjik ve antibakteriyel olan galik asit ile bağışıklığı güçlendirir.
  • İçeriğindeki lifler ve zengin gıdalar ile LDL (kötü kolesterol) seviyesini ve HDL kolesterol seviseyini sağlık açısından dengede tutar. Ayrıca bu liflerin sindirim sistemini koruyucu özellikleri bulunur. Midenin güçlenmesini ve asit seviyesinin dengelenmesinde önemli rolü vardır. Bunun yanında şişkinliği de ortadan kaldırır.

  • Keçiboynuzunun içerisinde bulunan ham selüloz bağırsak içerisinde bulunan; bağırsak kurdu, tenya ve bağırsak parazitlerinin yok olmasını sağlar.
  • Keçi boynuzun antioksidan özelliği kış aylarında meydana gelen salgın hastalıklar ve solunum yollarında oluşan zararlı bakterilere karşı çok etkilidir. Alerjik astıma karşı da etkisi fazladır. Ayrıca bağırsakları, enfeksiyonlara karşı korur. Dolayısıyla kanser riskini azaltır.

blank

  • Hasarlı hücreleri onararak çok etkili bir rol oynar. Zayıf düşen ve sürekli ölen hücreleri onararak savunma sistemini güçlenmesini sağlar. Ve bu sayede vücudun, hastalıklara karşı mücadele gücünü arttırır.
  • Sigara içenler için balgam söktürücü özelliği ile son derece fayda sağlıyor. Bunun yanında öksürüğe neden olan enfeksiyonları ortadan kaldırıp rahatlama sağlar.

  • Kansızlığı giderip zehirli maddeleri kandan arındıyor. Kanı temizlemesinden dolayı damarların sıkışmasına ve kalp hastalıklarına sebep olacak unsurların ortadan kaldırılmasını sağlar. Kalp damar hastalıklarından korunmak için çok önemli şifa kaynağıdır. Bünye için çok önemlidir.
  • İktidarsızlığa karşı etkili olup cinsel gücü ve isteği arttırıcı özelliği vardır. Ayrıca sperm sayısının artmasında da çok etkili olduğu söylenmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ