Namaz Bürgüsü Modelleri

Namaz Bürgüsü Modelleri

Günlük hayatta ve çeyizlerin hediyelik kısmında yeri olan örtülerdir namaz bürgüleri. Genellikle krep şifon kumaştan yapılır ve uzun kenarlardan birinin tamamına ya da orta kısmına gelecek şekilde iğne oyası ile süslenir. Kalan kenarlar ise yine iğne oyası ile basit iğne oyası kenar örneğiyle tamamlanır. Genç kızların çeyizlerinde olmazsa olmaz hediyelikler arasındadır ve kayınvalide başta olmak üzere damadın en yakın hanım akrabalarına hediye edilmek üzere hazırlanır.

Namaz bürgüsü örnekleri, her birinde bir hikaye saklarcasına iğneyle kuyu kazmak gibi ilmek ilmek örülür. Oldukça zor ve zahmetli bir iş olan iğne oyaları namaz bürgülerinin zarafetini tamamlamak için ideal örgülerdir. Namaz bürgüsü iğne oyası yapımı oldukça zahmetlidir demiştik. Ancak ince floş iplerden yapılan iğne oyalarının yerini de hiçbir örgü işi alamaz. Bu yüzden de namaz bürgülerinde kullanılan krep şifon zarif kumaşa en çok iğne oyaları yakışır. Genellikle kumaşın renginde oyalanan namaz bürgülerinde örneğinize göre birden fazla renk de kullanabilirsiniz. Değerli bir el işi olduğundan hanımlar iğne oyalı namaz bürgülerini özellikle mevlütlerde kullanmayı tercih etmektedirler. Son yıllarda modern hanımların namaz bürgülerini kıyafetlerini tamamlayıcı bir aksesuar olarak kullandıklarına da şahit oluyoruz.

İğne oyası namaz bürgüsü süslemesi için en ideal örgü çeşididir demiştik. Aynı zamanda çeyizlerin de vazgeçilmezidir namaz bürgüleri. Ancak ne yazık ki oldukça zor bir el işi olan iğne oyası yapmayı bilmeyen hanımlar da var. Eğer elinizden iğne oyası yapmak geliyorsa bunu kendiniz için olduğu kadar başkaları için de kullanabilirsiniz. Boş vakitlerinizde iğne oyalı namaz bürgüleri hazırlayıp çevrenizdekilere satabilir, aile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. El işlerinin ne kadar değer kazandığını düşünürsek oldukça güzel bir gelir elde edeceğiniz kesindir. El emeğinizin göz nurunuzun size gelir kapısı açmasını istiyorsanız hiç durmayın ve işe koyulun hanımlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ