Kış Enfeksiyonlarından Korunmanın Yolları

Kış Enfeksiyonlarından Korunmanın Yolları

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle beraber hastalıklar ve enfeksiyon riskleri de artmaktadır. Bunlardan korunmak için çeşitli önlemler alırsanız etkilerinden uzak kalabilir ve bulaşma riskini en aza indirmiş olursunuz. Sosyal ve özel hayatımızı olumsuz yönde etkileyen enfeksiyonlardan istersek aslında korunabiliriz. Bunun için birkaç püf noktasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Kış enfeksiyonlarından korunmanın yolları ise şunlardır:

Ellerinizi sık sık yıkamak sizi birçok hastalıktan olduğu gibi enfeksiyonlardan da büyük ölçüde korumaktadır. Ellerimiz gün boyunca çeşitli aktiviteler nedeni ile gözle görünmeyen birçok mikrop bulaşmaktadır. Bunlardan korunmanın en iyi yolu ise temizliğinize dikkat etmenizdir.

Sık kullanılan veya ortak kullanılan eşyaları sık sık silip, temizleyerek enfeksiyon riskinden kurtulabilirsiniz. Kapı kollarını veya işyerinizdeki masa veya klavyeyi sık sık silerseniz enfeksiyon riskini aza indirmiş olursunuz.

Aile içinde dahi olsa aynı bardaktan su içmeyiniz. Kendi ayrı bardağınız olmalı ve ona göre kullanmalısınız. Enfeksiyonlar ağız yoluyla çok kolay bulaşabilir buna dikkat etmelisiniz.

Havalar soğuduğu zaman kapalı alanlarda otobüslerde daha fazla vakit harcamaktayız. Özellikle de toplu taşımalarda maske kullanmanız sizi enfeksiyon riskinden kurtaracaktır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş yaparsanız sizi hastalıklardan ve enfeksiyon riskinden kurtaracaktır. Özellikle de açık havada yürüyüş yapmak size oldukça iyi gelecektir.

Beslenmenize dikkat etmeniz hastalıklardan ve enfeksiyonlardan kurtulmanız veya korunmanız için en önemli adımdır. Taze meyve ve sebze yiyerek ve dengeli, düzenli beslenerek enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Birçok yerde kalemler ortak kullanılmaktadır. Bu küçük olan detay aslında birçok riski de beraberinde taşır. Bu yüzden kendi kaleminiz dışında birinin kalemini kullanmayın.

Gün içinde işiniz çok yoğun ve stresli ise mutlaka ara ara mola vermelisiniz. Vücudunuz ne kadar yorgun düşerse enfeksiyonlar için bulaşma riski o kadar çok olur.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ