Canım Anne

Kış Gelmeden Bağışıklığınızı Güçlendirin

Kış Gelmeden Bağışıklığınızı Güçlendirin

Güçlü bir bağışıklık sistemi mevsim geçişlerinde çok daha önemlidir. Özellikle kronik hastalığı olanlar , yaşlılar ve çocuklar muhakkak bağışıklığını güçlendirmelidir.

Bilhassa yazdan sonbahara geçerken güneşin faydalı etkilerinin azalması ve artan soğuk havalar metabolizmayı yavaşlatır. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi yavaşlar. Ve insan hastalıklara daha yatkın hale gelir.

Bu süreçte başta beslenme olmak üzere birkaç faktöre dikkat ederek sağlığımızı korumamız mümkün.

C VİTAMİNİ güçlü bir antioksidandır. Bu sebeple en çok tüketmemiz gerekenler arasındadır. Turuçgiller, kuşburnu, kırmızı ve yeşil biber bol c vitamini içerir.

DEMİR bakımından zengin olan yeşil yapraklı bitkiler de bolca tüketilmelidir.

ÇİNKO içeren kuru baklagilş hindi eti, kabak çekirdeği,badem, ceviz, susam ve deniz ürünleri tercih edilmelidir.

PROTEİN ve KALSİYUM açısından zengin süt, yoğurt, kefir, ayran , et , yumurta, tavuk ve balık bolca tüketilmelidir. Bu besinler ayrıca B12 açısından da oldukça zengin olduğundan tüketimine ektra özen gösterilmelidir.

OMEGA 3 kaynağı olarak balık ve semizotu da çok önemlidir.

D VİTAMİNİ nin en güçlü kaynağı güneşten her fırsatta faydalanın. Ayrıca yumurta , süt ve somon balığı da d vitamini içerir.

Ev yapımı sirke , turşu, yoğurt, kefir tüketimine özen gösterilmelidir. Mevsim sebzelerinin tüketimi de bağışıklığı güçlü tutmak adına çok önemlidir.

Düzenli ve bol su tüketiminin yanısıra yeterli uyku da çok mühimdir. Ayrıca günlük fiziksel aktiviteye de dikkat edilmelidir. Bu süreçte yürüyüş en faydalı olandır.

Hepinize bol sağlıklı günler diliyorum…

bağışıklık güçlendirme
bağışıklık güçlendirme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ