Canım Anne

Kış Sebzeleri Nelerdir? Şifaları Nedir?

Kış Sebzeleri Nelerdir? Şifaları Nedir?

Soğuk kış aylarını hastalanmadan sağlıklı bir şekilde geçirmek istiyorsanız bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekli. Bunun yolu da kesinlikle doğru beslenmeden geçiyor. Mevsim sebze ve meyveleri bu noktada çok önemli rol oynuyor. Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketimi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi , birçok kronik hastalık riskinin azalması ve yaşlanmanın gecikmesi sağlanır. Bu sebepten özellikle kış aylarında günlük beslenme düzeninize sebzeleri dahil etmek gerekmektedir.

Bugün , kış sebzeleri nelerdir? Ne gibi şifalar barındırırlar? Hep birlikte göz atıp hatırlayalım.

Kış sebzelerinin başında lahana , pırasa, ıspanak, brokoli, karnabahar, pazı, havuç, turp, pancar, kereviz gelir. Her mevsimin gözdesi soğan ve sarımsak da asla gözardı edilmemelidir.

Sağlığımızı korumak için mevsime uygun taze sebze tüketmeyi ihmal etmememiz gerekir. Sebzeleri tüketirken vitamin kaybını en aza indirmek için çok küçük parçalara ayırmamalıyız. Mümkünse eğer çiğ tüketilebilecekleri çiğ , mümkün olmayanları da aşırı fazla pişmiş olmayacak şekilde tüketmeye özen göstermeliyiz. Sebze yemeklerimizi ikinci kez ısıtılmayacak miktarda pişirmeli ve piştiği gün tüketmeye gayret etmeliyiz.

Kış sebzelerinin her biri farklı vitamin, mineral ve antioksidanlar içerir. Zengin lif içerikleri sayesinde sindirim sistemi sağlığını korurlar. Lif içerikleri kabızlık oluşumunu önler ve daha uzun süre tokluk sağlar. Dolayısıyla uzun vadede düzenli tüketim sağlandığında kilo vermeye de yardımcı olurlar.Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler kortizol düzeyini dengeleyerek stres oluşumunu önler. Sebzelerin birçoğunda B grubu vitaminleri bol miktarda bulunur. B grubu vitaminlerini yeterli ve düzenli tüketmek depresyon belirtilerini azaltır. Potasyum içeren sebzeler barındırdıkları antioksidanlar sebebiyle kalp dostu besinlerdir. Beyin sağlığımız için gerekli folik asidi alabileceğimiz en zengin kaynaklar yine sebzelerdir. K vitamini barındıran sebzeler vücutta strese bağlı olarak artan ödem ve iltihaplanmaların oluşumunu azaltır. Demir , folik asit ve B6 vitaminleri saç sağlığını iyileştirir. Sebzelerde bol miktarda bulunan E vitamini ve C vitamini birlikte tüketildiğinde cildi yaşlanmaya karşı korurlar.

Sitemize göz atarak sağlıktan beslenmeye , elişi örgü anlatımlarından çocuk etkinliklerine , temizlik ve püf noktalarından kendinyap projelerine kadar birçok alanda detaylı çalışmaya ulaşabilirsiniz.

Hoşçakalın, Sağlıcakla kalın…

Kış Sebzeleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ