Kolik Nedir?

Kolik Nedir?

KOLİK NEDİR

Kolik, bebeklerde doğumdan sonraki ilk aylarda görülen ve genellikle aşırı şekilde ağlama ile kendisini gösteren ancak sebebinin henüz tam olarak konulamadığı sıkıntılı bir süreçtir. Kolik problemi yaşayan bebeklerin yoğun şekilde gaz sancısı çektikleri için ağladıkları düşünülmektedir.

kolik-ve-belirtileri

Kolik sancıları ve buna bağlı ağlama krizleri çoğunlukla, doğumdan sonraki üçüncü aya kadar sürer. Dört ya da beş aya kadar sürdüğü nadir olarak da olsa gözlemlenebilir.

Bazı pediatri uzmanları, bebeklerdeki koliğe bağlı ağlamaların, bebeğin anne karnından çıktıktan sonra dış dünyaya alışma sırasında yaşadığı şaşkınlığa bağlı olduğunu düşünmektedirler.

kolik-nedenleri

Bunun yanı sıra koliğe bebeklerin sindirim sisteminde oluşan gazın neden olduğu da düşünülmektedir. Özellikle de hazır mama ve inek sütü ile beslenen bebeklerde koliğe bağlı ağlamaların daha çok olduğu gözlemlenmektedir.

Kolik problemi yaşayan bebeklerin günün belirli bir saatinde özellikle de akşamdan başlayarak gece saatlerinde yoğun şekilde ağladıkları ebeveynleri tarafından belirtilmektedir.

kolik-nasil-anlasilir

Bebeğin kendisini huzursuz ettiği gibi, bitmek bilmeyen ağlamalar, ebeveynlerin de psikolojik olarak kötü hissetmesine neden olmaktadır.

Kolik probleminin şimdiye kadar net olarak ortaya konulan bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hem uzmanlara hem de bu sorunu yaşayan ailelerin tecrübelerine dayanılarak kolik problemi yaşayan bebeklere karşı bazı önerilerde bulunmak mümkün olabilir.

bebislerde-kolik

Koliğe bağlı olarak ağlama krizine giren bebeği ılık bir banyo ya da yumuşak hareketlerle yapacağınız bir masaj ile rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

Koşullar uygunsa bebeğinizi açık havada gezmeye çıkararak rahatlatmaya çalışabilirsiniz.

Saç kurutma makinesi ya da çamaşır makinesi gibi aletlerin seslerinin bebeğin anne karnındaki ortamına çok benzer sesler olduğu için koliğe bağlı ağlamalara iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bebeğinizi özellikle en çok ağladığı saatlerde huzursuzlanacağı ortamlara sokmamaya ve rahat hissettirmeye özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ