Kozmetik Ürünlerde Bulunan Zararlı Kimyasallar

Kadınların hemen hemen her gün kullandığı kozmetik ürünlerin çoğunda cilt sağlığını tehlikeye atacak kimyasallar yer alıyor. 

Kozmetik sektörü her geçen büyüyen ve talebin oldukça fazla olduğu bir sektördür. Kadınlar bakım ve makyaj yaptıkça kozmetik sektörü de büyümeye devam edecek. Kozmetik sektöründe yer alan çoğu ürünün sağlık açısından zararlı bulunuyor. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan kimyasal yani zararları maddelerden kaynaklanıyor. Makyaj ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasal ürünler deney farelerine de zarar veriyor. Kozmetik ürünü alırken marka araştırması mutlaka yapın. Kesinlikle ucuz, merdiven altında üretilen kozmetik ürünleri almayın. Cilt kanserine yol açan bu zararlı kimyasal maddeler cildin erken yaşlanmasına da neden olmaktadır.

Kozmetik Ürünlerde Bulunan Zararlı Kimyasallar

  • Saçlarımızı yıkadığımız ve sıkça kullandığımız şampuanların içerisinde 15 adet kimyasal madde bulunuyor. Bu 15 kimyasal madde içerisindeki en zararlı kimyasallar ise sodyum lauril sülfat, tetrasodyum, propilen glikol maddeleridir. Bu maddeler egzama, tahriş, kızarıklık ve saç dökülmesine neden oluyor.
  • Göz kapağını renklendirmek için kullanılan farların içerisinde 26 adet kimyasal bulunuyor. İçerisinde bulunan en tehlikeli kimyasal ise polietilen tereftalat’dır.
  • En sık kullanılan makyaj ürünlerinden rujun içerisinde ise 33 adet kimyasal bulunuyor. En tehlikeli ise alerji ve kanser riskini arttıran plimetilmetakrilat maddesidir.
  • Tırnak renklendirmede kullanılan oje içerisinde 31 adet kimyasal bulunuyor. Bu kimyasalların en tehlikelisi ise ftalat maddesidir. Oje içerisinde bulunan kimyasallar hamilelik döneminde hem anneye hem de bebeğe zarar veriyor.
  • Parfüm içerisinde bulunan 250 kimyasal madde nedeniyle hem insan hem de çevre açısından zararlı bir kozmetik üründür.
  • Allık içerisinde bulunan 16 kimyasal maddenin olası yan etkileri ise kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ