Limon hakkında 10 bilgi

Limon hakkında 10 bilgi

Limon hakkında 10 bilgi

Merhabalar sevgili www.canimanne.com takipçileri;

Bu yazımızda Limon hakkında bilmediğiniz 10 bilgiyi sizlere aktaracağız. Limon ismini duyulduğunda kimi serinler kimininse ağzı buruşur (kamaşır) çok ilginç bir durumdur aslında.  Limon hakkında bilmediğiniz 10 bilgiyi şöyle sıralayabiliriz.

  1. Balığa ilk ve tek olarak Ülkemizde Limon sıkılmaktadır. Daha sonra Türk girişimciler aracılığı ile avrupada da ilgi görmüştür. 
  2. Limon en çok Hindistan’da üretilmektedir. 2010 verilerine göre yıllık 2.629 Üretim (bin ton) yapılmaktadır. Türkiye ise Limon üretiminde 6. sıradadır. 787 Üretim (bin ton) limon.
  3. Limonun anavatanı kesin olarak hala bilinmemektedir.Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri Türkiye’de çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur.
  4. Limon suyu yaklaşık % 5 asittir. pH değeri 2 ile 3 arasındadır. Kolaylıkla elde edilebilen asit bilimsel eğitim deneylerinde kullanılır.
  5. Limonun çok ilginç bir ferahlatıcı dadı vardır. Turunçgillerden sayılan Limon türünün tek meyvesidir.
  6. Siyah çaya limon sıkan ülke Türkiye’dir.
  7. Limonun zayıflatma özelliği kadar, nefsani duyguları da frenlediği bilinmektedir.
  8. İnsanlar Limonu güzellik, sağlık ve bir çok konularda kullanmaktadır.
  9. Limon suyu dil deki iltihaplara ve yüzlerdeki sivilcelere iyi gelmektedir.
  10. Soğuk algınlığına çok iyi gelir. Nane ile kaynatıldığında ilaç etkisi yapmaktadır.

Bunun gibi daha bir çok sayamadığımız yüzlerce faydası olan ilginç bir meyvedir. Daha tıp bir çok özelliklerini çözemediğini belirtmektedir. Evlerde karınca ve böcek olanlar karınca bölgesine limon sıkmaktadır. Allah’ın sayısız nimetlerini saymakla hiç bitermi ? Allaha sayısız nimetleri için hamdü senalar olsun. Şifalar olsun inş. Başka bir yazımızda başka bir meyveyi incelemek üzre takipte kalmaya devam ediniz.

limon hakkında 10 bilgi
limon hakkında 10 bilgi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ